téma Udělat audioknihu 10: Umění být vypravěčem i postavou III
Ať už má interpret na starosti četbu celého díla nebo jen vybrané části (která reflektuje osudy konkrétního protagonisty), očekáváme od něj, že se přizpůsobí autorem zvolenému hledisku vyprávění. Tedy tomu, jestli je příběh vyprávěn ve třetí osobě (čili z odstupu), nebo nám ho vypráví některý z jeho aktérů. (Mějme přitom na paměti, že aktérem nemusí být nutně lidská bytost, nýbrž jakýkoli účastník: pes, kůň, tank, letadlo…)
recenze To já ne, to Černooká
Viktorie neměla snadné dětství. Vlastně neměla skoro žádné dětství. Maminka zemřela a ona se musela postarat o mladší sestru a tak trochu i o otce. Nyní, o devět let později, získala novou společnici – Černookou. Kdo je ta dívka, která vypadá jako ona a která se vysmívá jejím problémům?
zpráva Nejprodávanější audioknihy 7/2020
Stejně jako v předešlém měsíci, také v červenci stojí v čele žebříčku nejprodávanějších audioknih detektivka Dominika Dána. Tentokrát jde o nejčerstvější přírůstek do série Deník dobrého detektiva, audioknihu Klbko zmijí, která vychází společně s knižní předlohou. Dánovi fanoušci se tak alespoň na Audiolibrixu zasloužili o odsunutí Karantény Petera Maye až na druhé místo. Bronzová pozice patří novinkové Bourneově totožnosti v podání Jan Zadražila a Pavla Soukupa.
recenze Smělá krádež zlata
V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s hlavními hrdiny stane účastníkem promyšlené krádeže zlata.
téma Udělat audioknihu 9: Umění být vypravěčem i postavou II
V českém prostředí se setkáme se dvěma přístupy k obsazení vypravěče. A oběma se nyní budeme zabývat, jelikož se odvíjejí od režijního záměru a zároveň se významným způsobem podílejí na výsledném vyznění audioknižního díla.
recenze Fotbaloví detektivové
I když mají děti přes prázdniny jistě řadu jiných zájmů, mohou si vyšetřit alespoň chvilku pro dobrou, trochu napínavou audioknihu ze sportovního prostředí. Vydavatelství Tympanum pro ně totiž připravilo zvukovou podobu prvního dílu španělského bestselleru Fotbaláci, Záhada usínajících rozhodčích.
recenze Nestydatý gentleman a jeho rozpaky
Jestliže autor, který se proslavil úspěšnou knižní sérií, přijde s knihou, která do této řady nepatří, obyčejně se nevyhne srovnávání. A nestane se tak ani tentokrát, alespoň pokud se týče příběhu a postav. Jde-li ovšem o audioknižní vydání, jsou Nestydaté plavky zatím jedinou oficiálně vydanou nahrávkou, která českému publiku představuje tvorbu amerického humoristy C. Douglase Payna, proslulého deníkovou sérií Mládí v hajzlu. Zde se tedy budeme muset obejít bez srovnání, nicméně už teď je jasné, že Petr Jeništa v režii Hynka Pekárna nasadil laťku relativně vysoko.
zpráva Nové audioknihy poloviny prázdnin
V polovině prázdnin si můžete vybrat třeba některou z těchto 15 novinek.
téma Udělat audioknihu 8: Umění být vypravěčem i postavou I
Už v předchozích dílech článku jsme se mohli přesvědčit, že číst v nahrávacím studiu za účelem tvorby audioknihy není jen tak. Především to vyžaduje od režiséra i herce důkladné pochopení toho, co vlastně před nimi leží, jaké dílo, nebo chcete-li, jaká látka, ve smyslu materiálu.
recenze Když se rodinné vztahy zašmodrchají
Co udělá Italka, když ji manžel opustí kvůli mladší ženě? Co se honí hlavou stárnoucímu muži, jehož doručovatelka zdravotnických pomůcek právě ošidila o pět eur? Proč se spolu dospělí sourozenci nebaví a kam se ztratil kocour? Životní osudy jedné rodiny se proplétají jako tkaničky v novele italského autora Domenica Starnoneho.
recenze S kamerou za pravdou
Snem reportéra Tomáše Etzlera bylo už od mládí dostat se do Ameriky. Splnit si jej však mohl až ve svých osmadvaceti letech, krátce po sametové revoluci. Záhy poznal, že budoucnost není tak růžová, jak si ji vysnil. Ale nevzdal se. O tom, jak dlouho mu trvalo prosadit se a kam jej osud zavál, sepsal s novinářem Jindřichem Šídlem knihu Kdo ví, kde budu zítra.
recenze Audioknihy & Chardonnay
Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba i poslech „strávit“ – prožít, promyslet, prodýchat, vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové lze počítat i Autismus & Chardonnay.
Zobrazeno: 1 - 12 z 2689
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující