téma Udělat audioknihu 15: Umění číst sám sebe I
Jaký je rozdíl mezi autorským čtením a natáčením audiálního vydání vlastního díla? Zdá se, že propastný, a to jak pro posluchače, tak pro samotného autora. Především audiokniha netrvá jen deset dvacet minut, autor ji přečte kompletně celou a ke všemu obyčejně za čtyřnásobnou dobu, než jaká je její výsledná stopáž. Jak tvorbu takzvané „autorské audioknihy“ vnímají autoři a jejich režiséři? Obyčejně se shodují na tom, že to nebyla žádná legrace.
recenze Přemýšlení nad vším
Tomáš Sedláček se proslavil objemnou a objevnou Ekonomií dobra a zla, vedle této ucelené práce však pravidelně publikuje krátké komentáře, úvahy a eseje. Ty nashromáždil do sborníku, patrně prvního z řady, nazvaném Druhá derivace touhy. I pro ni je typické mezioborové nahlížení na ekonomii a na lidskou společnost.
téma 5× Zdeněk Svěrák
Zdeněk Svěrák je další osobností, které Asociace vydavatelů audioknih udělila Zvláštní cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova. Nestalo se tak ovšem pouze za zásluhy interpretační, jako tomu bylo u Martina Stránského nebo Jiřího Dvořáka, kterým jsme se v této volné řadě věnovali dříve. Zdeňka Svěráka mohou posluchači audioknih znát rovněž jako autora, a to velmi široce rozkročeného. Pokusili jsme se vybrat 5 audioknih, kterými bychom mohli Svěrákův otisk v auditivní tvorbě nejlépe charakterizovat.
recenze Z divadelních prken do zvukového labyrintu
Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil, jehož hlas nás nově provede Keyesovou více než osmihodinovou novelou v audioknize vydavatelství OneHotBook.
zpráva Jaké nové audioknihy si můžete poslechnout v září?
Prázdniny jsou za námi, stručný přehled audioknižních novinek před námi. Pojďme na to.
téma Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie 13
Divadlo Spejbla a Hurvínka slaví v letošním roce celou řadu velmi významných výročí: pan Spejbl se ve zdraví dožil 100. narozenin a slaví také jen o deset let mladší Mánička se psem Žerykem. 90 let je Divadlo S+H profesionálním souborem, 75 roků sídlí v Praze, z toho celých 25 v Dejvicích. Téměř po celou dobu existence Divadla vznikaly vedle jevištních inscenací také zvukové nahrávky, a právě těm se věnujeme v našem seriálu. Lze na nich totiž kromě vývoje Divadla Spejbla a Hurvínka sledovat i historii celého českého audioknižního průmyslu. V předchozím dílu jsme dokončili ohlédnutí za mimosupraphonskými nahrávkami vycházejícími až do roku 2008, nyní se vrátíme zpět k Supraphonu, abychom představili pozoruhodnou sérii nahrávek.
téma Udělat audioknihu 14: Umění vícehlasé četby II
Dosud jsme se v souvislosti s tvorbou vícehlasé četby zabývali převážně situacemi, kdy herci dle natáčecího plánu přicházejí každý zvlášť do studia, kde následně věnují několikahodinovou frekvenci interpretaci svých „partů“ (povětšinou celých kapitol). Nyní se však podíváme na to, jak to vypadá, když se interpretů ve studiu sejde víc.
recenze Když je čas nejistým průvodcem
Pro filmové adaptace ani audioknižní verze se nevybírají jen novinkové tituly. Samozřejmě je lákavé uvádět zvukové knihy ruku v ruce s těmi papírovými, hrozí však, že si publikace takovou péči nezaslouží. Přepálený marketing čtenáři prokouknou, téma nepřežije sezonu a vydavatelům na poličce zůstane audiokniha, o kterou nikdo nestojí. To je velká škoda, protože zvukové knihy mají větší šanci zařadit se mezi trvalky. Menší audioknižní trh totiž nečistí regály a pulty co čtvrt roku, aby uvolnil místo nevysychajícímu proudu novinek, jako je tomu u knih tištěných.
zpráva Nejprodávanější audioknihy 8/2020
Dominik Dán znovu boduje! Stejně jako před měsícem, patří první místo v žebříčku nejprodávanějších audioknih detektivce Klbko zmijí. Stříbrnou pozici obsadila zvuková verze knihy Šarlatán, která vyšla u příležitosti premiéry stejnojmenného filmu s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Na třetím místě mezi nejprodávanějšími audioknihami stojí tentokrát zástupce non-fiction literatury, audiokniha Gabriela Wynera Navždy plynule, která ukáže jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout.
recenze Jízda divokými devadesátkami
České thrillery si zatím svou cestu na výsluní u domácích čtenářů neprošlapaly. Mezi hrstku těch, které se v některém z audioknižních vydavatelství dočkaly své zvukové podoby, se pět let po svém knižním debutu zařadila i prvotina Kamila Pešťáka Když se kruh uzavřel. Podaří se prvnímu dílu volné trilogie, propojené záhadnou postavou přezdívanou Profesor, prolomit ledy?
téma Udělat audioknihu 13: Umění vícehlasé četby I
V předchozím dílu seriálu Udělat audioknihu jsme se věnovali jednohlasé četbě, přičemž bylo třeba si vyjasnit, kdo je postava, kdo vypravěč a kdo interpret. Zkrátka podívat se na zub tomu, čím se běžně zabývá věda o vyprávění čili naratologie. Nyní, když máme představu, co obnáší interpretace vyprávění z hlediska jednající postavy (případně vypravěče, který se děje neúčastní), podíváme se, jak to vypadá, když je na tvorbu audiálního díla interpretů víc. Pak totiž můžeme mluvit buď o takzvané vícehlasé četbě nebo o dramatizaci.
recenze Síla genů
V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé naše rozhodnutí?
Zobrazeno: 1 - 12 z 2720
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující