Zpět

Stopy vedou do Baker Street 221B

téma, , 22.05.2019
aktualizováno 6. 1. 2024, foto - Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes, největší detektiv všech dob, patří stále k literárním fenoménům. Jeho popularita ale nezastínila ani jeho tvůrce, Arthura Conana Doyla, povýšeného za své zásluhy do rytířského stavu. Pojďme se podívat na to, která jeho díla si můžeme poslechnout jako audioknihu. Vždyť napětí a záhady byly vždy oblíbené nejen u čtenářů, ale i posluchačů.
Příběhy Sherlocka Holmese mají své kouzlo i v dnešní době, o jejich popularitu se postaraly četné filmové a televizní adaptace. Oba hlavní hrdiny zná asi každý – nebo ne? Věděli jste, že Holmes spíše než v lovecké čapce, známé z ilustrací a filmů, chodil v obleku či plášti, a namísto lulky kouřil cigarety? Nebo že zažitá představa postarších pánů nemusí odpovídat tomu, že v době jejich prvních dobrodružství bylo oběma kolem třiceti let? Pokud ne, je možná čas si příběhy poslechnout a své představy o Sherlocku Holmesovi upřesnit. Takto legendární postava si to, stejně jako její autor Arthur Conan Doyle, zaslouží.

Holmesovské romány

Mimo sérii 56 holmesovských povídek stojí čtyři romány s postavou slavného detektiva. Nejznámější z nich je k dispozici v audioknižní podobě hned v několika provedeních. Prvním je Pes baskervillský jako původně desetidílný rozhlasový seriál z roku 1962, vydaný na gramofonových deskách a zkráceně i na CD Supraphonu. Kompletní nahrávka je k dispozici v online distribuci Radiotéky. Více než čtyřhodinový záznam vyniká nejen svým rozsahem, ale i celkovým zpracováním. V roli Holmese se představil Otakar Brousek starší, kterému zdatně sekundoval jako Watson Josef Červinka. Na svou dobu bohaté hudební a zvukové kulisy spolu s přesvědčivými hereckými výkony navodí tu správnou atmosféru tajuplných blat. O novodobé nastudování Psa baskervillského se před několika lety pokusil Popron Music - jeho dramatizovaná četba však i přes obsazení známých herců nedosahuje kvalit výrazně propracovanější starší verze. V roce 2021 vyšel román v novém překladu pod názvem Baskervillský pes u Témbru, četby se ujal herec Vasil Fridrich. V téže době vznikla i zvukově moderně pojatá rozhlasová hra s Holmesem Martinem Fingerem a Watsonem Petrem Lněničkou, která vyšla roku 2023. Herec Václav Knop se pod značkou svého nakladatelství Kanopa rozhodl načíst všechny příběhy se Sherlockem Holmesem, na nezkrácenou četbu Psa baskervillského v původním překladu přišla řada roku 2022.
 

Vůbec prvním románem, v němž došlo k seznámení obou hrdinů, detektiva Holmese a lékaře Watsona, je ale Studie v šarlatové. Obsazeni do jejich rolí byli v rozhlasové dramatizaci z roku 1989 pánové Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Nahrávka, výrazně zkracující předlohu, vyšla u vydavatelství Radioservis. Kdo by chtěl slyšet příběh celý, musí sáhnout po četbě z produkce Kanopy s hlasem Václava Knopa.

Druhým v pořadí vydaným holmesovským románem byl Podpis čtyř, který přinesl kromě napínavého příběhu i významnou změnu v osobním životě doktora Watsona. Jakou? To se můžete dozvědět z audioknižní verze, kterou má na svědomí opět Kanopa a Václav Knop.

V rámci rozhlasového Léta s Sherlockem vzniklo v roce 2017 několik nových adaptací, jednou z nich je četba vybraných kapitol románu posledního románu se Sherlockem Holmesem, Údolí strachu, v podání Josefa Kaluži. Stejně jako ostatní příběhy z tohoto cyklu je vydal Radioservis.

Rozhlasová zpracování povídek

Na příběhy oblíbené dvojice hrdinů Holmese a Watsona se Československý a později Český rozhlas zaměřil během své existence hned několikrát, v distribuci se však zatím všechny nahrávky neobjevily. Postupně vydávanou neucelenou řadu holmesovek nazvalo vydavatelství Radioservis Slavné případy Sherlocka Holmese. První na řadu přišly čtyři příběhy, ve kterých si koncem 80. let Holmese zahrál Miloš Kopecký, zatímco Watsona ztvárnil Rudolf Hrušínský. Je škoda, že byly opět kvůli stopáži některé dějové linky vypuštěny, přesto příběhy jako Strakatý pás nebo Námořní smlouva patří v rozhlase dodnes k často reprízovaným. K těmto dramatizacím přibyly o několik let později trochu delší rozhlasové hry, ve kterých se představili Viktor Preiss a Otakar Brousek starší. Ten si v nich na rozdíl od Psa baskervillského zahrál Watsona a mohl tak ukázat, že jeho herectví dokázalo skvěle obsáhnout oba Doylovy hrdiny. Namísto příběhu Zmizelý hráč ragby, který zůstává nevydán, se na sedmém CD této řady objevila rozhlasová hra Škola v opatství s Františkem Němcem a Jiřím Ornestem v hlavních rolích. Paradoxem je, že se tento příběh, tentokrát v podání dvojice Preiss-Brousek, objevil už na třetím CD série pod názvem Únos, původní název povídky v knižních vydáních je navíc Škola v Priory. Rozhlasové hry z konce devadesátých let doplnily v roce 2009 nové nahrávky, které kvůli rozvinutí příběhu přidaly i některé vedlejší scény. Naštěstí však nikdy nedošlo k narušení originálního příběhu. I díky výkonům pánů Preisse a Brouska patří tato série k posluchačsky nejoblíbenějším rozhlasovým detektivkám vůbec. Mezi nejznámější kousky patří Záhada na Thorském mostě, Spolek ryšavců či Ďáblovo kopyto.
 

Vydavatelství Tebenas pak přináší ve spolupráci s Radioservisem holmesovské nahrávky z regionálních rozhlasových studií, kde před časem vznikaly převážně s místními hereckými představiteli některé více i méně známé Doylovy povídky. Jde většinou o povedené dramatizace, ovšem pouze s nepříliš dlouhou stopáží. V brněnském studiu spatřily světlo světa příběhy Barvíř na penziTři Garridebové, Umírající detektivPodnájemnice v závoji. Výhradně v distribuci Radioservisu je pak Modrá karbunkule. Ruku v ruce s těmito nahrávkami vyšly i dvě povídky z plzeňských studií, Vyděrač a Žlutá tvář. V roce 1980 v nich hlavní roli ztvárnil Jiří Samek.

Vánoční povídka Modrá karbunkule patří snad i díky výjimečné atmosféře a jednoduché, ale chytré zápletce k nejčastěji zpracovaným příběhům Sherlocka Holmese. Jako Modrý korund ji v režii Miloslavy Valové natočili v roce 1969 v rozhlase. V hlavních rolích se jako Holmes a Watson představili Eduard Dubský a Jiří Pick, v dalších úlohách účinkovali Jaroslav Moučka, Josef Bláha a další tehdejší známí rozhlasoví herci. V roce 2021 vydal nahrávku Radioservis.
 
V regionech vznikaly v průběhu let i další dramatizace, které se objevily v několika kompletech. Nejprve u Radioservisu vyšla dvojice příběhů Poslední případ (v královehradeckém rozhlase překřtěná na Dr. Watson vzpomíná) a Dům u měděných buků, natočený místními herci v brněnském studiu. Když archiv v Hradci Králové vydal další nahrávky, vyšly Dr. Watson vzpomíná a Vzpomínka na prázdný dům jak u Tebenasu na CD Sherlock Holmes IV, tak u Radioservisu v kompletu Třikrát Sherlock Holmes, kde je navíc doplnila povídka Únos. V těchto třech dramatizacích si ústřední dvojici hrdinů zahrála překvapivá dvojice známých pražských herců, Aloisi Švehlíkovi v roli Holmese zdatně sekundoval jako Watson Ilja Prachař. Později se dostalo pod názvem Další příběhy Sherlocka Holmese i na Modrý drahokam a Skandál v Čechách, v nichž se objevili výhradně herci regionálního divadelního souboru.

Výše zmiňované Léto s Sherlockem přineslo i zpracování několika méně známých povídek, které ale bohužel kvalit starších zpracování nedosahují. Jan Dvořák načetl Ohyzdného žebráka, olomoucký rozhlas pak připravil dramatizace příběhů Berylová korunka a Vila Vistárie. Ojedinělým zpracováním se může pochlubit příběh vydaný pod názvem Sherlock Holmes ve státních službách. Rozhlasová hra na motivy příběhu Bruce - Partingtonovy dokumenty totiž byla natáčena živě v přímém rozhlasovém vysílání, při němž herce přímo ve studiu doprovázeli nejen hudebníci, ale i ruchaři. Holmese si zde zahrál Jan Hájek, jako Watson se představil Pavel Batěk..
 

Audioknižní případy

Rozsáhlou sérii s velkým detektivem do svého katalogu přidalo i vydavatelství Tympanum, které nechalo známými herci načíst celkem 11 příběhů. Komplet nazvaný Vzpomínky na Sherlocka Holmese sice nekopíruje zcela přesně seznam povídek ze stejnojmenné knižní sbírky, o kvalitě interpretace však nelze říct nic než chválu. Vypravěči Jiří Ornest, Vladimír Čech, Otakar Brousek ml. a Aleš Procházka skutečně odvedli dobrou práci.

Sherlocku Holmesovi se věnovalo i vydavatelství AudioStory, kde v interpretaci předních českých herců vznikaly podařené četby několika Doylových povídek. Ke starším příběhům v podání hereckých legend Miroslava Moravce, Soběslava Sejka, Jiřího Samka, Vladimíra Brabce a Svatopluka Beneše, přibyly před několika lety i dvě detektivky načtené Petrem Kostkou. Za zmínku stojí například Dobrodružství se šesti Napoleony nebo Charles Augustus Milverton. Původní šestice příběhů pak koncem roku 2018 vyšla i v kompletu 6x Sherlock Holmes.
 

Zapomenuta by neměla být ani nahrávka povídky Prázdný dům z roku 2002 od společnosti Levné knihy. O skvělou interpretaci se v ní postaral Ladislav Mrkvička.

U Popronu dopadla mnohem lépe než Pes baskervillský četba povídky Modrá karbunkule, která se objevila ve výběru Vánoční detektivky. Ujal se jí se ctí představitel Holmese z výše zmíněného románu, Ladislav Frej.

Vydání se bohužel nedočkaly příběhy Sherlocka Holmese v podání Richarda Honzoviče, protože se jedná o nahrávky určené primárně pro potřeby nevidomých a ne ke komerčnímu užití. Stejně tak v archivech rozhlasu leží některé příběhy velkého detektiva, vzniklé především v rozmezí 60. až 80. let, které se bohužel nejen nedostaly na trh, ale většinou ani nedochází k jejich reprízám ve vysílání.

V návaznosti na snahu zpracovat v jednotné úpravě Holmesovy příběhy vycházely od roku 2018 postupně všechny povídkové sbírky, tedy Dobrodružství Sherlocka Holmese, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka HolmesePoslední poklona Sherlocka Holmese a Z archívu Sherlocka Holmese. Dostupné jsou buď samostatně, nebo jako cenově zvýhodněné komplety. Ve zdařilé interpretaci Václava Knopa se mohou posluchači poprvé těšit na nezkrácenou četbu známých příběhů jako Strakatý pás nebo Skandál v Čechách, seznámit se však mohou i s dosud jinak audioknižně nezpracovanými detektivkami Urozený ženich, Rudý kruh, Nezvěstná šlechtična či Osamělá cyklistka a další. Část příběhů je k dispozici pod původním logem Kanopy, některé pak najdete v distibuci SAGA Egmont.
 

Pastiše

Původní tzv. kanonické příběhy inspirovaly v průběhu let mnoho dalších autorů k více či méně vážně pojatým novým dobrodružstvím, z nichž ovšem jen málokteré lze legálně zakoupit. Kromě bohaté dramatizace Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes od Maurice Leblanca vydané Tympanem, jde především o dva soubory 15 případů Sherlocka Holmese a 15 případů Sherlocka Holmese podruhé, které obsahují téměř všechny nahrávky detektivních povídek z pořadu Meteor, jejichž autorem byli převážně Rudolf Čechura a Josef Kleibl. Ty doplňuje pětice příběhů Chemické příběhy Sherlocka Holmese od Wacława Gołembowicze. U Leblancova románu se Holmes (Viktor Preiss) a Watson (Jaromír Meduna) střetli s Ivanem Trojanem jako Lupinem. V případech z Meteoru patří detektivův hlas Svatopluku Benešovi (v rolích Watsona se vystřídali Jaromír Spal, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Jiří Adamíra a Jiří Císler), zatímco v Chemických příbězích doplnil Jaromíra Spala v roli Watsona jako Holmes Bohuš Záhorský. Oba tyto komplety vydal Radioservis. Zajímavé je, že mezi třicítkou příběhů najdeme i jednu originální povídku od A. C. Doyla – Lví hřívu. Dlouho ztracený příběh z Meteoru Sherlock Holmes a akvárium vyšel spolu s jedním z řady holmesovských příběhů Ilji Hurníka Symfonie s úderem kotlů. V roce 2017 byl zrealizován dlouho v šuplíku ležící scénář krátké Kleiblovy povídky Pavor Nocturnus. Otěže v něm po Svatopluku Benešovi převzal Kamil Halbich, Watsona si zahrál Miroslav Táborský. Vydání se však zatím tato dramatizace nedočkala.

Oproti tomu na CD vyšla parodická rozhlasová hra Sherlock Holmes a případ Karel Marx, jejímž autorem je David Zane Mairowitz. Holmese v podání Viktora Preisse zde poměrně nešťastně jako doktor Watson doplňuje Bohumil Klepl.
 

V roce 2016 pod hlavičkou Supraphonu vznikla i dramatizovaná četba podle knihy Petra Macka. Nahrávka Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti byla poctou nejen Doylovi, ale i českým hereckým osobnostem. V příběhu zasazeném do roku 1937 se totiž vedle vypravěče dr. Watsona v podání Jana Vágnera objevil Jan Přeučil jako Holmes, jimž sekundovali Jiří Dvořák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Brabec a Jana Postlerová. O několik let později se na Mackově youtubovém kanále objevila i sbírka pěti autorských povídek opět v podání Jana Vágnera a román Případ dobře vychlazené pomsty, který načetl Igor Bareš.

Poté, co se Václavu Knopovi nepodařilo sehnat práva na překlad posledního Doylova románu Údolí strachu, kvůli čemuž bohužel alespoň prozatím nedokončí svůj plán natočit všechny originální holmesovské příběhy, se jeho vydavatelství Kanopa pustilo do natáčení pastišů. Jako první ze série Fantastický Sherlock Holmes vyšel román Sherlock Holmes a Rudá věž Marka A. Lathama, brzy poté následovaný nahrávkou Sherlock Holmes a Boží dech z pera Guye Adamse.

Další díla

Ačkoliv Sir Arthur Conan Doyle nepsal pouze romány a povídky se Sherlockem Holmesem, jeho ostatní dílo jimi zůstává trochu neprávem zastíněno. Seznámit se s nimi můžete  například prostřednictvím výběru napínavých hororových i detektivních povídek Tajuplné příběhy, který vyšel v roce 2022 v podání Václava Knopa u Kanopy. Několik napínavých povídek, často okořeněných nadpřirozenými jevy, natočil i rozhlas. Například jde o povídky Zmizení zvláštního vlaku, Hra s ohněm či Parazit. Poslechnout si ale můžete i námořnické příběhy Kapitán Polární hvězdy a Pruhovaná truhlice. Ta je k dispozici je také v rámci kompletu Hrůzostrašné příběhy z dílny Supraphonu, pro nějž tuto atmosférickou hororovou historku načetl Jiří Štěpnička. Dostupný bohužel není třeba zajímavý příběh Sběratel brouků. Poslechnout si ale můžete hru Ruka, vycházející z povídek Brazilská kočka a Hnědá ruka. Její obsazení je skvostné, hlasy Aleše Procházky, Josefa Somra či Miroslava Táborského jistě potěší uši nejednoho posluchače. 

Neméně hvězdné obsazení slibuje i dobrodružný vědeckofantastický příběh Ztracený svět, v němž na dobrodružné výpravě za tajemstvím dinosaurů ukrytých v nepřístupných pralesích excelují herci Boris Rösner, Jiří Klem, Václav Knop či Jan Přeučil. Dramatizovaná rozhlasová nahrávka vyšla ve shodné podobě u Radioservisu i u Supraphonu. Jako nezkrácenou jednohlasou četbu vydalo přes časem Ztracený svět Tympanum s hlasem herce Jiřího Klema.


Kromě detektivek natočili v Kanopě i hororové a mysteriózní povídky A. C. Doyla, které vyšly ve sbírce Tajuplné příběhy. Deset kratších, ale napínavých a rozmanitých příběhů načetl Václav Knop.

Nabídka audioknih s příběhy Arthura Conana Doyla se rok od roku rozrůstá. Doufejme, že jednou dojde na zpracování i posledního chybějícího holmesovského románu, abychom měli kompletní Kánon Holmesových detektivek pěkně v jednotné úpravě. Už dnes si ale může posluchač vybrat z mnoha různých zpracování to, které je mu nejbližší. Které je to vaše?