Zpět

Audiokniha roku 2020: Dramatizace

zpráva, , 13.04.2021
Představujeme pět audioknižních dramatizací, které se ucházejí o titul Audiokniha roku 2020. Do tohoto ročníku vstoupila vedle tradičních vydavatelů Radioservisu a Supraphonu také Audiotéka se třemi svými tituly natočenými v rámci tzv. superprodukce.
V abecedním pořadí první audioknihou je Černá káva Agathy Christie – původně divadelní hra novelizovaná v roce 1998. Režisér Jakub Tabery jí spolu s mistry zvuku Janem Kacianem a Bojanem Bojićem znovu vtiskli podobu hry, tentokrát zvukové. Čtrnáct herců včele s vypravěčkou Danielou Kolářovou a představitelem Hercula Poirota Jaromírem Medunou, který se na posluchače dívá i z obálky audioknihy, rozehrává zajímavý detektivní případ.
 
 

Se zločinem má co do činění i druhá nominovaná dramatizace, tentokrát z produkce Radioservisu. Okno smrti napsal bývalý policista Josef Mareš, známý divákům především coby scenárista televizního seriálu Případy 1. oddělení, ale i posluchačům z jeho rozhlasové detektivky Záhadné bodnutí. V nové hře, jejíž režie se ujala Martina Schlegelová, se nechal inspirovat skutečným případem z roku 2000 a napsal minimalistickou dramatizaci pro dva hlasy – Viktora Preisse a Václava Neužila.
 
 

Trochu odlehčení slibuje Strašidlo cantervillské, klasická duchařská komedie Oscara Wilda vydaná poprvé v roce 1887. Supraphon připravil hodinovou dramatizaci Jonáše Pilky a Jana Jiráně, který se ujal i režie a dal příležitost především hereckým kolegům z pražské Ypsilonky. Vedle nich se ale v hlavních rolí představí například Petr Čtvrtníček nebo Jan Hartl. Podobně jako Wildova předloha, funguje i supraphonská dramatizace především jako lehká a nenásilná komedie.
 
 

Druhým zástupcem superprodukce Audiotéky je audioknižní seriál Strážmistr Cuff polských autorů Krzysztofa Komandera a Kingy Krzemińské v překladu Pavla Peče a v režii Jakuba Krofty. Titulní roli policejního strážmistra ztvárnil David Novotný, jeho velitele Jan Vondráček a v ostatních úlohách pak desítka dalších herců. Samotný příběh je založen na románu Wilkieho Collinse Měsíční kámen a jeho česká zvuková dramatizace je důsledně lokalizovanou podobou polské verze Sierżant Cuff.
 
 

Také Vlastníci pocházejí ze superprodukce Audiotéky (ve spolupráci se společností CinemArt), jejich původ je však už ryze český. Divadelní hra Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků byla v roce 2019 úspěšně zfilmována a díky své snadno přenositelné stavbě adaptována i do zvukové podoby. Ve hře režisérky Natálie Deákové a dramaturgyně Ilony Smejkalové uslyšíme například Terezu Dočkalovou, Taťjanu Medveckou, Zuzanu Kronerovou nebo třeba Jiřího Lábuse, který byl znovu obsazen do své filmové role bývalého předsedy SVJ.