Zpět

Audiokniha roku 2020: Jednohlasá četba

zpráva, , 06.04.2021
Představujeme audioknihy nominované v jednotlivých kategoriích ceny Audiokniha roku 2020. Jako první se zaměříme na 5 nejlepších z celkem 23 titulů přihlášených v kategorii Jednohlasá četba.
Nejúspěšnější román moderního finského klasika Mika Waltariho Egypťan Sinuhet, čekal na svou kompletní audioknižní podobu dlouho. Posluchačům byla až do loňského roku k dispozici pouze rozhlasová četba z roku 1983, nyní se však mohou s tímto fascinujícím dílem seznámit v nekrácené, více než 40hodinové podobě v interpretaci Lukáše Hlavici a v režii Michala Bureše. Audioknihu, kterou dotváří hudba Ondřeje Brouska a obal s ilustracemi Renáty Fučíkové, vydal OneHotBook.
 
 

Jediný příběh jednoho z nejznámějších současných britských autorů, držitele Man Bookerovy ceny (za román Vědomí konce) Juliana Barnese, se v nominacích na cenu Audiokniha roku 2020 objevuje hned dvakrát. Porotci ho vybrali do pětice nejlepších v kategorii jednohlasých četeb a stejně tak ocenili i výkon Viktora Preisse, když ho nominovali v kategorii interpretační. Audioknihu vydavatelství Témbr režíroval Petr Gojda, hudbou ji doplnila Beata Hlavenková.
 
 

Rozhlasová četba nejnovější knihy italské autorky píšící pod pseudonymem Elena Ferrante Prolhaný život dospělých měla premiéru na konci září loňského roku a hned vzápětí vyšla i v audioknižní podobě, takže mohla být zařazena do soutěže Audiokniha roku 2020. Příběhem o dospívání a prvních milostných zkušenostech, složitých rodinných vztazích a ztrátě iluzí provází posluchače Tereza Hofová pod režijním vedením Dimitrije Dudíka. Audioknihu vydal Radioservis spolu s nakladatelstvím Prostor.
 
 

„Styronův vrchol. Právem náleží do poličky, kterou jsme doma vyhradili mistrovským kouskům americké prózy,“ napsal o románu Sophiina volba The Washington Post. Známé filmové zpracování knihy, která se řadí mezi 100 nejvýznamnějších románů 20. století, vynesl herečce Meryl Streepové prestižního Oscara. A audioknižní podoba vydavatelství OneHotBook, režisérky Jitky Škápíkové a interpreta Martina Stránského zase nominaci na cenu Audiokniha roku 2020.
 
 

Literární debut české autorky Emy Labudové Tapetář se trochu nečekaně odehrává v severobritském rybářském městečku Whitby v yorkshirském kraji v 50. letech 20. století. Za svou novelu získala autorka Literární cenu Knižního klubu 2019 a byla nominována na Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Audioknižní zpracování příběhu dvacetiletého gaye připravila Euromedia Group pod svou vydavatelskou značkou Témbr v režii Marka Štiftera a v interpretaci Jana Ciny.