Zpět

Audiokniha roku 2020: Mluvené slovo mimo kategorie

zpráva, , 20.04.2021
Pět audioknih nominovaných v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie ceny Audiokniha roku 2020 vzešlo z celkem 21 přihlášených titulů. Třikrát je přitom zastoupena vydavatelská značka Bionaut, svá želízka v ohni má také Voxi a Témbr.
Anatomie strachu je audiodokumentem Brit Jensen a Jiřího Slavičínského. Ucelenou pětidílnou sérii, jejíž každá kapitola pojednává o individuálním přístupu ke strachu a o způsobu, jak se s ním jednotliví respondenti osobně vypořádávají, vydala pod značkou Audionaut společnost Bionaut. Oba autoři projektu spolu s hudebním designérem Martinem Ožvoldem vytvořili sugestivní zvukové dílo, kterým přesně naplňují význam kategorie Mluvené slovo mimo kategorie.
 
 

Dalším zástupcem značky Audionaut je osmidílný krimi audioseriál Petra Hátleho Pohřešovaná, který rekonstruuje okolnosti jednoho z nejzáhadnějších případů novodobé kriminalistiky – zmizení čtrnáctileté Ivany Koškové, k němuž došlo v roce 1997 na krátké trase mezi dvěma vesnicemi. V true-crime podcastu jeho tvůrci spolu s informacemi zprostředkovávají posluchačům také velmi dobře emoce všech zúčastněných.
 
 

Třetím projektem Audionautu je seriál Terapie sdílením s podtitulem Průvodce moderními vztahy autorské dvojice Ester Geislerová a Johana Ožvold. Druhá jmenovaná je i režisérkou audioseriálu, první je, spolu s Josefinou Bakošovou, jeho průvodkyní. Dokumentární audio seriál, inspirovaný a přímo provázaný s instagramovým fenoménem #Terapiesdilenim, ukazuje, jak do našich životů vstupují nové technologie, jak mění naše chování a zasahují do mezilidské komunikace.
 
 

Zvuková podoba knihy Vladimíra Mertlíka V první linii: Armádní generál Petr Pavel‎, kterou vydal Témbr, pracuje s několikahlasým provedením. Vedle autora samého a hlasu Petra Pavla uslyší posluchači také audioknižní profesionály Martina Stránského, Pavla Soukupa, Pavla Kříže, Jitku Ježkovou, Janu Strykovou, Jiřího Ployhara, Jana Maxiána a Martinu Hudečkovou. Ti je provedou unikátní cestou studenta vojenského gymnázia k předsednictví Vojenského výboru NATO.
 
 

Na základě populárního a cenou Magnesia Litera 2019 oceněného blogu Zápisník alkoholičky vznikla začátkem loňského roku knižní a v červenci pak pod vydavatelskou značkou Voxi i audioknižní podoba. Otevřenou zpověď Michaely Duffkové o její závislosti na alkoholu posluchačům zprostředkovává Tereza Dočkalová a také Iveta Dušková, Pavel Batěk a Martin Písařík. I zvuková verze tak může přispět k destigmatizaci ženského alkoholismu, čemuž se autorka stále aktivního blogu intenzivně věnuje.