Zpět

Audiokniha roku 2020: Nejlepší interpret

zpráva, , 22.04.2021
Odborná porota ceny Audiokniha roku 2020 vybrala z celkem jednadvaceti interpretů pět, kteří se ucházejí o prvenství v kategorii Nejlepší interpret. Pojďme si stručně představit je samé i audioknihy, za které jsou nominováni.
Herec Divadla na Vinohradech Igor Bareš má s mluveným slovem bohaté zkušenosti a řadí se mezi nejobsazovanější audioknižní interprety. Mimo jiné byl představitelem hlavní role v rozhlasové dramatizaci Nemesis, která ve své kategorii vyhrála ve vůbec prvním ročníku Audioknihy roku. Za interpretační výkon v audioknize Stín kapradiny byl Bareš nominován za rok 2018, tentokrát porotu zaujal jeho výkon v románu Imaginární přítel z vydavatelství Témbr.
 
 

Také jméno Lukáše Hlavici je ve světě mluveného slova dobře známo: často spolupracuje s Českým rozhlasem i s různými audioknižními vydavateli jako interpret i režisér. Za rok 2018 byly na cenu Audiokniha roku nominovány dramatizace Neviditelný a Žebrácká opera v jeho režii, o rok dříve získal nominaci za četbu detektivky Vražda v Orient expresu, a za rok 2016 dokonce získal Audioknihu roku za svůj výkon ve Spalovači mrtvol. V letošním ročníku je nominován za interpretaci thrilleru Planina z produkce Radioservisu.
 
 

Audioknižní práce Vojtěcha Kotka nejsou zatím tak početné jako u jeho předešlých dvou kolegů. Už v roce 2005 ale natočil pro Supraphon Tajný deník Adriana Molea a o dlouhých 12 let později se chopil nové interpretace pohádek o Rumcajsovi. Větší prostor mu ovšem dalo vydavatelství Tympanum, pro něž načetl (zatím) dva díly Stopařova průvodce Galaxií, pohádku Jakub a obří broskev a konečně i legendární příběh A. A. Milneho Medvídek Pú, za jehož interpretaci je nominován na cenu Audiokniha roku 2020.
 
 

Audioknižní angažmá Jana Potměšila do Růže pro Algernon bylo od vydavatelství OneHotBook logickým krokem – vždyť ve stejnojmenné divadelní inscenaci Spolku Kašpar tento herec exceluje už od roku 1993. Četba románu Daniela Keyse ale není Potměšilovým prvním setkáním s audioknihami, byť nepatří mezi často obsazované interprety. Slyšet ho můžeme například i v nahrávce Osm světel, která je nominována v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež.
 
 

Snažit se na tomto místě zachytit byť jen část z hlasového herectví Viktora Preisse, je takřka nemožné. Zejména rozhlas mu dával a dává mnoho příležitostí, ale slyšet jeho hlas můžeme i z řady audioknižních nahrávek. Nejnověji například z nominované dramatizace Okno smrti, či právě z četby románu Juliana Barnese Jediný příběh, za kterou je Preiss nominován v interpretační kategorii a audiokniha sama také v kategorii jednohlasé četby ceny Audiokniha roku 2020.