Zpět

Audiokniha roku 2020: Pro děti a mládež

zpráva, , 15.04.2021
Seznamte se s pěti audioknihami, které odborná porota vybrala z celkem devatenácti přihlášených v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež ceny Audiokniha roku 2020. Jsou mezi nimi zastoupeny tituly české i zahraniční, časem prověřené i novinkové.
Příběh H2O a tajná vodní mise je prvním ze série „thrillerů pro děti“ Petra Stančíka, oceněný Zlatou stuhou 2018. O zvukovou podobu se postaralo vydavatelství OneHotBook, které přizvalo osvědčeného interpreta dětských audioknih Jiřího Lábuse. Jeho mistrovství snad podtrhuje i fakt, že Lábus získal v letošním ročníku Audioknihy roku zvláštní cenu AVA za svůj přínos v oblasti mluveného slova. Obálka audioknihy bohatě využívá ilustrací Galiny Miklínové, režisérem nahrávky byl Michal Bureš.
 
 

Vydavatelství Tympanum má v pětici nominací audioknihu Jak se zbavit Mstivý Soni. Příběh o rozpustilých páťácích, kteří kují pomstu své učitelce, vyšel poprvé v roce 2011 a pro jeho zvukvou podobu byl osloven David Novotný. O jeho výkonu píše recenze audioknihy: „Po drobném rozehřátí nasazuje Novotný hned od třetího příběhu precizní odlišení postav a posluchač si může užívat každou nuanci jeho hlasu. Skvěle se vypořádal i s bonusem navíc – třemi drobnými, leč chytlavými hudebními čísly.“
 
 

Audioknižní výběr z nejznámějších židovských příběhů a pohádek vydal ve zvukové podobě Supraphon pod názvem Osm světel. Autor knižní předlohy, ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, převyprávěl dávné záznamy i pozdější tradiční židovskou slovesnost tak, aby texty pochopili a mohli se z nich radovat i dnešní děti a dospělí. Nahrávka obsahuje již dříve vydané příběhy v interpretaci Jaroslava Kepky, doplněné novými nahrávkami s hlasy Arnošta Goldflama a Jana Potměšila.
 
 

Albatros vydal zvukovou podobu nejznámější knihy Zdeňky Bezděkové Říkali mi Leni, která vyšla poprvé už v roce 1948. Příběh desetileté dívky, která byla za druhé světové války odebrána českým rodičům a zavlečena do Německa na převýchovu, byl od té doby knižně vydán mnohokrát nejen v českém jazyce, audioknižně však u nás vyšel v roce 2020 poprvé. V režii Olgy Walló se interpretace zhostila audioknižní debutantka Tereza Marečková.
 
 

První část čtyřdílného fantasy cyklu Temný pán: Školní roky britského „tvůrce videoher a experta na ponuré duše dnešních pubertálních pařanů“ Jamieho Thomsona získala Cenu Roalda Dahla za nejhumornější knihu roku 2012. Vydavatelství OneHotBook vybralo pro její interpretaci Petra Čtvrtníčka, který v režii Michala Bureše svým osobitým způsobem ztvárnil postavu vládce, který byl ze svého fantastického světa uvržen do těla třináctiletého chlapce kamsi do jižní Anglie.