Zpět

Audiokniha roku 2020: Vícehlasá četba

zpráva, , 08.04.2021
V sérii článků postupně představujeme pětice audioknih nominovaných v jednotlivých kategoriích ceny Audiokniha roku 2020. Po jednohlasých se tentokrát zaměříme na nejlepší vícehlasé četby, tak jak je vybrala odborná porota.
Kniha slovenských autorek Violy Stern Fischerové a Veroniky Homolové Tóthové Mengeleho děvče vychází ze skutečných osudů židovské dívky Violy, která byla svědkem těch nejhorších osvětimských hrůz. Pro nahrávku v režii Jana Drbohlava oslovilo vydavatelství Témbr dvě interpretky: Vilmu Cibulkovou a Jitku Ježkovou, která byla za svůj výkon v této audioknize nominována také v kategorii Nejlepší interpretka.
 
 

Se zvukovou podobou knihy Jana Němce Možnosti milostného románu se mohli posluchači poprvé setkat v loňském dubnovém vysílání Českého rozhlasu Vltava. Radioservis tuto původně 15dílnou četbu na pokračování vydal coby audioknihu již v květnu a opatřil ji grafickou úpravou Martina T. Peciny, shodnou s knižní předlohou. Interpretace zkrácené verze rozsáhlého románu nominovaného na cenu Magnesia Litera se pod režijním vedením Aleše Vrzáka ujali Ondřej Brousek a jeho žena Anna.
 
 

Margaret Atwoodová ve svém Svědectví po pětatřiceti letech volně navázala na svůj slavný román Příběh služebnice. Ten je samozřejmě aktuálně znám především díky televiznímu seriálu, ale my jsme ho mohli slyšet i coby audioknihu. Vydavatelství OneHotBook na ni zcela logicky navázalo i zvukovým zpracováním Svědectví, znovu pod režisérskou taktovkou Jitky Škápíkové a v tříhlasém provedení hereček Taťjany Medvecké, Veroniky Khek Kubařové a Evy Josefíkové, které v poslední kapitole doplňuje ještě Martin Myšička.
 
 

Hned šest interpretů má audioknižní zpracování románu Tkaničky, italského spisovatele Domenica Starnoneho (který je jedním z aspirantů na pravou identitu Eleny Ferrante). Jan Vlasák, Marie Štípková, Simona Babčáková, Martin Preiss, Martin Hruška a Nikola Votočková rozehráli barvité rodinné drama, které v režii Olgy Walló bezezbytku využívá možností vícehlasé četby. Nahrávku vydala Albatros Media pod svou audioknižní značkou Voxi.
 
 

Čtrnáctidílnou četbu na pokračování o jednom z největších zločinů v dějinách železniční přepravy natočil Český rozhlas a vydal Radioservis. Velká vlaková loupež Michaela Crichtona byla v úpravě Ivety Novotné hereckou příležitostí pro Martina Preisse coby vypravěče, ale hlavně pro Lukáše Příkazkého, který se pod vedením režisérky Izabely Schenkové ujal všech ostatních rolí. Vznikla tak strhující zvuková reportáž na pomezí skutečných událostí a romantické fikce.