Zpět

Audiokniha roku 2021: Dramatizace

zpráva, , 26.04.2022
Kategorie dramatizací soutěže Audiokniha roku bývá co do počtu přihlášených titulů zpravidla chudší. Letos se však sešlo celkem 11 nahrávek, z nichž po prvním kole hlasování vybrala porota následujících pět.
Už loni Audiotéka významně zasáhla do soutěžního klání zvukových dramatizací – měla celkem tři nominace a její Vlastníci se stali vítězem kategorie, která byla do té doby spojována především s rozhlasovou tvorbou. V Audioknize roku 2021 se o vítězství uchází Agent – více než čtyřhodinová audio rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.
 
 

Také Anima pochází z tzv. superprodukce Audiotéky, která se vyznačuje početným hereckým obsazením a propracovanou zvukovou složkou. Ta hraje svou roli i v mysteriózním příběhu Kingy Krzemińské, v jehož hlavních rolích se posluchačům představují Jiří Vyorálek, Vanda Hybnerová, Jan Nedbal a Tereza Vilišová. Režie se ujal zkušený Petr Gojda.
 
 

Další tři nominované tituly už ale patří Radioservisu, který na fyzických nosičích a pro digitální audioknižní distribuci vydal předloni odvysílané rozhlasové dramatizace. Lucerna Aloise Jiráska vznikla v úpravě a režii Lukáše Hlavici s mlynářem Petrem Lněničkou, kněžnou Helenou Dvořákovou, vrchním Ivanem Trojanem a mnoha dalšími.
 
 

Český rozhlas nahrál také dramatizaci románu Alana Marshalla pro mládež Už zase skáču přes kaluže, u nás dobře známou i díky filmové adaptaci, z níž si audiokniha vypůjčila motiv na obálce. Dramatizátorkou byla Lenka Veverková, režii měl Josef Kačmarčík a k posluchačům promlouvají Viktor Kuzník, Mikuláš Převrátil, Tereza Vilišová a další.
 
 

Také dramatizace románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby měla svou premiéru na rozhlasových vlnách už v roce 2020. Autorkou dramatizace je Kristýna Májová, režii měl opět Lukáš Hlavica, do hlavních rolí byli obsazeni Ondřej Rychlý (Nick Carraway), Ondřej Brousek (Jay Gatsby), Magdaléna Borová (Daisy Buchananová) a Petr Lněnička (Tom Buchanan).
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.