Zpět

Audiokniha roku 2021: Nejlepší interpretka

zpráva, , 05.05.2022
O prvenství v kategorii Nejlepší interpretka ceny Audiokniha roku 2021 se letos utkalo 17 přihlášených hereček, z nichž 5 označila porota v prvním kole hlasování jako nejlepší. Z těch potom v dalším hlasování vzejde ta jediná žena, která si ve čtvrtek 12. května odnese první místo v kategorii.
V pětici interpretek nominovaných na cenu Audiokniha roku 2021 je pouze jediná herečka, která tuto cenu již dříve získala. Je jí Dana Černá, která před pěti lety excelovala v četbě románu Dánská dívka. Tentokrát porota ocenila její výkon v audioknize Hlas kukačky ze společné produkce vydavatelství Audiotéka a Moba. Zopakuje Černá po pěti letech svůj úspěch?
 
 

Ani druhá nominovaná není v Audioknize roku žádným nováčkem. Herečka činohry Národního divadla a držitelka Ceny Thálie Veronika Lazorčáková svou loňskou nominaci za četbu románu Černooká sice neproměnila, letos se s ní ale potkáváme znovu. Odborné porotě se líbil její výkon v klasickém hororu Stephena Kinga Carrie, který natočila spolu s Pavlem Soukupem v režii Hynka Pekárka pod značkou OneHotBook.
 
 

Slovenskou audioknižní scénu v letošních nominacích v kategorii Nejlepší interpretka cen Audiokniha roku 2021 zastupuje Táňa Pauhofová. Díky digitální distribuci znají tuto herečku i čeští posluchači, a to nejen z dětské bullerbynské série Astrid Lindgrenové, ale také právě z četby románu Delie Owensové Kde raky spievajú. Přestože loni vyšla i česká verze, porota nominovala Pauhofovou právě za tu slovenskou od vydavatelství Publixing a Tatran.
 
 

Simona Postlerová je zkušenou hlasovou herečkou a nabídka audioknih s jejím hlasem je početná, zejména počítáme-li i její rozhlasovou práci. Jako audioknižní interpretka dostává příležitost od různých vydavatelství, ovšem její spolupráce s AudioStory je dlouhodobá. Porotu svým výkonem oslovila letos v audioknize Hodiny v režii Jindřišky Novákové, která je nominována už v kategorii Nejlepší jednohlasá četba.
 
 

Abecedně poslední interpretkou nominovanou na Audioknihu roku 2021 je Zuzana Slavíková. Ani její hlas není posluchačům neznámý – v portfoliu zvukových knih má humoristickou literaturu, fantasy, thrillery i společenské romány. Vydavatelství Témbr ji letos přihlásilo do klání o nejlepší interpretku s audioknihou Peníze od Hitlera Radky Denemarkové, kterou se Slavíkovou natočil režisér Jan Drbohlav.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.