V kategorii jednohlasá četba letos porotci vybírali z celkem 35 přihlášených audioknih. Nominovaných do finále může být ale jen pět z nich. Které tituly se tedy utkají o titul Audiokniha roku 2022?
OneHotBook má své želízko v ohni v podobě nového zpracování klasického díla světové literatury
Kmotr. Román Maria Puza o mafiánském klanu, jemuž vévodí don Vito Corleone, byl úspěšně zfilmován v 70. letech, kdy charismatickému bossovi propůjčil svou tvář nezapomenutelný Marlon Brando. Nyní se pokusil o stejně jedinečnou zvukovou podobu režisér Michal Bureš, když za interpreta vybral Oldřicha Kaisera, který si s mikrofonem rozumí jako málokdo. Podaří se mu opanovat po newyorském podsvětí i anketu Audiokniha roku?
Další titul opět patří mezi známá literární díla, dokonce bývá řazen mezi nejlepší knihy, co kdy byly napsány. Autor Anthony Burgess situoval svůj příběh do tehdy blízké budoucnosti roku 1982, v níž se skupinka teenagerů dopouští nejrůznějších násilností. Hlavního protagonistu Alexe ale chytí a odsoudí do vězení, kde na něj čeká hrůzný trest... Zvukový
Mechanický pomeranč vznikl jako sedmihodinová četba ve studiích Tympana, které text svěřilo herci Davidu Novotnému. V režii Jana Rimona a za hudebního doprovodu Maria Buzziho díky němu vznikla pozoruhodná audiokniha, která tento kultovní dystopický román posouvá na novou úroveň.
Tuzemští autoři a autorky letos v této kategorii příliš zastoupeni nejsou. Výjimku představuje koreanistka Nina Špitálníková, která navíc uspěla už v loňském ročníku Audioknihy roku s titulem
Svědectví o životě v KLDR, vydaném u OneHotBook. Tentokrát se její další knihy
Mezi dvěma Kimy ujal rozhlas, který četbu z ní nejprve uvedl na pokračování v éteru a posléze ji prostřednictvím svého vydavatelství Radioservis uvedl na audioknižní trh. Autorčiny zážitky ze studentských let na Kim Il-sŏngově univerzitě v Pchjongjangu nastudoval režisér Radim Nejedlý s herečkou Barborou Goldmannovou.
Další nominací je audiokniha
Všichni muži Kremlu ruského novináře a spisovatele Michaila Zygara, kterou společnými silami vydala Audiotéka a nakladatelství Pistorius & Olšanská. Stejně jako předchozí tiutul vnáší i tento pohled za oponu autoritářského režimu, tentokrát jde ale o Rusko. Autor však situaci v zemi nahlíží z jiné perspektivy, než Špitálníková, dotýká se totiž především otázek koncentrace moci v rukou Vladimira Putina a přináší i pohled na jeho osobu prostřednictvím rozhovorů s lidmi z jeho nejblužšího okolí. Okolnosti vzniku současného ruského režimu načetl Zbyšek Horák.
Druhou nominaci pro OneHotBook představuje společenský román
Z popela. Švédský novinář a spisovatel Alex Schulman se při psaní opíral o vlastní zkušenosti, ze kterých se dříve čtenářům zpovídal i na svém úspěšném blogu. Jde zejména o motivy alkoholismu či problematických vztahů dětí a rodičů. V režii Michala Bureše načetl zádumčivý román plný ran, křivd a vyrovnávní se s nimi herec Ondřej Brousek.