Zpět

Audiokniha roku 2022: Vícehlasá četba

zpráva, , 07.04.2023
Celkem 11 titulů letos přihlásili vydavatelé do kategorie Vícehlasá četba. Nominovaných na cenu Audiokniha roku 2022 ale může být jen pět z nich, podívejme se tedy společně na to, které nahrávky vybrala odborná porota jako ty nejlepší. Tři z nich vyšly pod vydavatelskou značkou Témbr.
Jednou z nich a zároveň v abecedním pořadí první nominovanou nahrávkou je více než pětadvacetihodinová četba Ptáci v trní autralské autorky Colleen McCulloughové. V režii Jindřišky Novákové se interpretace zhostili Lukáš Hlavica a Dana Černá, kteří svými hlasy vtiskli zvukové podobě příběhu farmářského rodu Clearyů citlivou podobu.
 

Neméně sugstivní je interpretace klasického titulu Josepha Conrada Srdce temnoty. V podání Jana Hájka a Jana Vlasáka se jeho hrdina, námořník Charles Marlow, vydává na cesu do nitra černého kontinentu a zároveň i do temných zákoutí lidské duše. Audioknihu vydalo Tympanum v režii Petra Gojdy.
 
 

Ještě větší klasikou je ale romantický román Utrpení mladého Werthera. Jeho autor Johann Wolfgang von Goethe našel inspiraci k tomuto dílu světového formátu v rámci praxe u soudu. Kombinací románu v dopisech a deníku popisuje vnitřní svět hrdiny, zmítaného silnými vášněmi. Režisér Vlado Rusko nahrávku natočil s Jaroslavem Pleslem a Janem Vlasákem pro vydavatelství Témbr.
 
 

A neveselé osudy sledujeme i v dalším nominovaném titulu, kterým je ZEMĚ českého autora Marka Epstaina. Ságu o nesnesitelnosti dějin, vyprávěnou na půdorysu událostí druhé poloviny minulého století prostřednictvím dvou generací výjimečných žen, natočil pro Témbr režisér Tomáš Soldán s herci a herečkami Danou Černou, Jakubem Žáčkem, Martinem Myšičkou, Veronikou Lazorčákovou a Igorem Barešem.
 
 

Pátou audioknihou, která má šanci získat ocenění, jsou Zvuky probouzení manželů Petra a Petry Třešňákových. Jejich příběh je o hledání rovnováhy v náročné životní situaci rodičů autistické dcery s mentální retardací. Prolínání se perspektiv otce a matky si přímo říkalo o dvouhlasé zpracování a stejně to viděla i Audiotéka, která na cenu Magnesia Litera 2021 nominovanou knihu převáděla do zvukové podoby. V režii Jakuba Taberyho se za mikrofonem usadili Klára Trojanová a Ivan Trojan.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.