Zpět

Čarodějky na cestách

Čarodějky na cestách
Komu připadne po skonu čarodějky a zároveň sudičky Desideráty Duté její kouzelná hůlka? Překvapivě Magrátě Česnekové. Ovšem jen pod podmínkou, že dokáže uvést do pořádku jednu její nedokončenou záležitost - musí zabránit sňatku Lenóry Sobotové řečené Popelka s princem v dalekém městě Genova. Dodatek v závěti "řekni těm dvoum starejm škatulím, aby s tebou nejezdily“ zajistí Magrátě zkušený doprovod a velká výprava do zahraničí může začít! Co těžkého by mohlo být na tom, postarat se, aby si obyčejná služebná nevzala prince, zvláště když ho nechce? Jenže stínová vládkyně města mocná lady Lilith de Tempscire, ovládající zhoubnou zrcadlovou magii, na tom tak trochu trvá. Trio z hor Beraní hlavy má ale k dispozici hlavologii, pomoc tajemné vúdú kouzelnice z močálů paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže - vykouzlit dýně.
„Pro mě je tenhle díl o pohádkách, pověstech… O tom, jestli můžeme změnit osud, který je nám dán. Je také o příbězích, o neustálém opakování jejich vzorců. Příběhy ovšem často odkazují na historii, Pratchett není samoúčelný a vždycky se k něčemu podstatnému váže. Když si člověk uvědomuje kontext, když má nadstavbu – která ale není k pochopení bezpodmínečně nutná –, je to dílo ještě vtipnější a hlubší,“ popisuje Zuzana Slavíková svůj zážitek z četby. Návrat k sérii si interpretka vychutnala, i když to znamenalo nejen vrátit se k ústřední trojici, ale také „dát hlas“ celé řadě nových postav. „Ty tři čarodějky jsou zkrátka výborné. A v tomhle díle se jejich osobnosti ještě daleko víc rozvinou. Jejich antagonistku jsem naopak pojala tak, že mluví pomalu, rozvážně, sladce, stále se usmívá, i když je naštvaná… Mně totiž vždycky připadají nejnebezpečnější lidé, kteří jsou hrozně milí, radostní, ale pak vám bodnou kudlu do zad. Lady Lilith se tedy pořádně projeví až na konci,“ vysvětluje herečka.

Nahrávku Čarodějek na cestách v režii Jitky Škápíkové s pomrkáváním otevírá až epická skladba budující rozmáchlou velikost pomocí gradujících vrstev smyčců a vířivého bubnu, které však zdárně usměrňuje veselé remcání píšťalky, drobné cvrlikání citery či do velké melodie nezbedně vstupující triangl.
text: OneHotBook
autor
Terry Pratchett
název
Čarodějky na cestách
série
Úžasná Zeměplocha #12
režie
interpret
délka
14:23
vydavatel
rok vydání
2018
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK212