Zpět

Chirurg

Chirurg
Chirurg v příhraniční nemocnici MUDr. Hynek Grábl se ocitl v mrtvém bodě a balancuje se svou neutěšenou profesní i osobní situací. Jeho kariéru špičkového odborníka na pražské klinice uťal opilecký karambol – a následky teď nese nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena, kterou už ani nedokáže mít rád, a dospívající děti, jež krizi intenzivně vnímají. Život ani rodinné finance nevykazují příznivou účetní bilanci a na horizontu zítřka číhají všechny symptomy krize středního věku.
Hrdinova snaha nalézt východisko se ale dál podobá spíš jízdě na horské dráze a nejednou končí kocovinou. Pomůže mu, když najde vztah ke stárnoucím rodičům, pořídí si milenku nebo se přiměje odborně růst? Na operačním sále i mimo něj se většinou dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz, kdo poražený a kudy kam. Hynkovi často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.
 

Smutným hrdinou nové prózy Petry Dvořákové je špičkový operatér, přinucený pykat za svůj poklesek. Dr. Hynka Grábla ztvárnil v audioverzi knihy herec Pavel Batěk. K příběhu hlavního hrdiny poznamenává: „Rozhodně mě nutil k přemýšlení i mimo studio. Schopného člověka v něm stíhá pohroma za pohromou, a on zatím nemá sílu jim čelit.“ A doporučuje tohle osobní drama všem čtenářům: „Dotkne se všech, protože je napsané nevtíravě. V autorčině náhledu na kolabující rodinu si každý najde leccos přínosného.“
text: OneHotBook
autor
Petra Dvořáková
název
Chirurg
režie
interpret
Pavel Batěk
délka
9:50
vydavatel
rok vydání
2019