Doktor Proktor a konec světa. Možná...
Nejprve se začala ztrácet diakritika, pak ponožky a nakonec i vlastní názor – to vypadá na invazi z vesmíru. Diktatuře šířené hypnózou z televizních obrazovek je třeba se bránit.
Doktor, Bulík a Líza tedy zakládají revoluční skupinku, k níž se přidá dokonce i paní učitelka Strobeová a další člen pedagogického sboru. (A kdo by to byl řekl, že je „třídní“ nejen rozená odbojářka, ale i taková femme fatale, že okouzlí nejen kolegu, ale i samotného krále.) Jako Pět Přemožitelných, s nepostradatelnou pomocí „peruánského savého pavouka“ Perryho, se pouštějí do boje proti mimozemským chameleonům, kteří by si rádi dali lidstvo k snídani. A taky k obědu. I k večeři...
„Výborně napsaná a vtipná Nesbøho předloha pro nás představuje lákavou možnost při zpracování vyzdvihnout jedinečnost audioknižního formátu. David předvádí úžasný výkon, doslova čaruje hlasem, když projevem odlišuje všechny postavy a každé dodává vlastní charakter a způsob vyjadřování. Vyprávění obohacuje i spoustou citoslovcí i zvuků, předhání se s na míru složeným hudebním doprovodem ‒ tu v rytmu, tu mimo něj, jak příběh vyžaduje,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
Na vtipném vyprávění třetího dobrodružství s praštěným vynálezcem doktorem Proktorem se opět „vyřádil“ herec David Novotný.
„Dost jsem si vychutnal úhlavního záporáka, ale i jednu svéráznou postavu, která je vlastně zakletý žabák a navíc škytá. To bylo náročné, protože zvuk se provádí vtažením vzduchu dovnitř, což vlastně ’obrušuje‘ hlasivky. Takže je co chvíli potřeba pauza a trochu se napít. Ale měl jsem obzvláštní radost, když se mi škytnutí povedlo dobře zakomponovat. Zkrátka mě těšilo, když se mi spontánně povedlo udělat hezký škyt v hezkém slově,“ líčí interpret, který během čtení zapěl také úryvky hitů skupin ’BABA‘ nebo ‘Dbítlz’. A dodává:
„Jsou tam i další menší figurky, kterým jsme vymysleli různé přízvuky. Třeba Boris, převaděč přes hranice, mluví trochu s ozvukem Ukrajiny. A pak je tam Petr, který si ulítává na rogalu a toho jsme udělali s lehce moravským či brněnským témbrem.“ Co se Davidovi Novotnému na sérii s doktorem Proktorem nejvíc líbí?
„Nesbø to prostě skvěle napsal. I pro dospěláka je to díky němu velká legrace – kolem některých témat se mihne tak šikovně, že to rozesměje děti, ale dospělí tam zachytí moment, který je taky pobaví, aniž by to přestalo být vhodné pro malé posluchače,“ říká herec.
Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází nejen obvyklé zvukové efekty, ale také rozverná původní hudba na klávesové nástroje s doprovodem perkusí, honky tonk melodie na piano a samozřejmě nezbytná Bulíkova trubka, sem tam i lehounce, ale opravdu lehoulince falešná a mimo rytmus, jak malému rudovlasému hrdinovi dovolí jeho divoký temperament.
text: OneHotBook