Zpět

Doktor Proktor a prdicí prášek

Doktor Proktor a prdicí prášek
Knihy Joa Nesbøho nejsou jen pro dospělé, ale i pro děti! První dobrodružství s doktorem Proktorem právě začíná – originální příběh plný humoru, fantazie, slovních hříček a ztřeštěných situací tentokrát i ve zvukové podobě v podání výtečného Davida Novotného doplněné původní hudbou a zvukovými efekty!
„Když už nahráváme Nesbøho tituly pro dospělé, chtěli jsme jeho vyprávěním samozřejmě udělat radost i dětem. Právě jim by se totiž mělo od malička číst. A ve chvíli, kdy už rodičovské hlasivky nestačí, vypomůže audiokniha a výborný David Novotný, který doslova čaruje a postavy hraje úplně naplno. Zároveň je skvělé, že nechybí ani typické znaky Nesbøho tvorby: černý a sarkastický humor z ‚Holeovek‘, který se v knihách pro děti proměňuje v radostnou ironii, jeho slabost pro svérázné týpky je v Proktorovi oslavou jedinečnosti i osobitosti a nechybí ani překvapivé zvraty či nečekaná propojení!“ vysvětluje své rozhodnutí zabývat se i audioknihami pro děti Martin Pilař, majitel vydavatelství OneHotBook.

„Jmenuji se doktor Proktor. Jsem šílený prrrofesor. Nebo aspoň skoro šílený,“ představuje se posluchačům i zrzavému klučinovi Bulíkovi, který se právě přistěhoval do uličky Dělová v Oslu, dobromyslný, byť značně podivínský vynálezce doktor Proktor. Kdo by odolal? Do party se s nimi dává i Líza ze sousedství, která po odjezdu své nejlepší kamarádky zůstala doma tak trochu opuštěná. Obě děti rychle zjišťují, že doposud zneuznaný vědátor vynalezl prdicí prášek a zprvu nepříliš použitelná věc se ukazuje jako ten nejbáječnější vynález na světě. Bulík a Líza vymyslí s důvtipem sobě vlastním úžasný plán – prášek nemusí jen obveselovat děti a dospělé, kdyby totiž doktor Proktor zapracoval na mnohem účinnější verzi, mohli by supersilný prášek prodat NASA, Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku, který by ho dokázal využít k počinům důležitým pro celé lidstvo. Jenomže trojlístku hrdinů se nečekaně staví do cesty nemilosrdní padouchové – pan Trán a jeho synové Truls a Trym. Jejich zlovolným přičiněním se Bulík, Líza i doktor Proktor ocitají ve víru celé řady nebezpečných situací, kdy jim jde doslova o krk. Ve hře jsou také důležité oslavy dne výročí norské ústavy a do děje zasáhnou i děsivé stvůry z temnot – ukáže se totiž, že v kanalizaci žijí „zvířata, jejichž existenci byste si raději nepřáli“. Kdoví, jestli by nakonec bylo učiněno spravedlnosti za dost nebýt doktorovy, Bulíkovy a Líziny statečnosti, vynalézavosti a kamarádské soudržnosti.
 

Četby audioknihy se zhostil herec David Novotný, který svým výkonem skvěle vystihuje vtipný nadhled celého příběhu a zároveň se nebojí správně „položit“ do jednotlivých postav a s lehkostí od sebe odlišit jejich hlasy. „Doktora Proktora jsem četl i dětem a s dcerou jsem se bavil o tom, jak nejlépe ztvárnit ráčkujícího vynálezce, protože obyčejné ráčkování mi připadalo nedostatečné – však uslyšíte,“ říká David Novotný. „Jsem přesvědčený o tom, že mě musí práce bavit a když tomu tak je, podaří se snad přenést tu energii i na posluchače nebo diváka. A doktor Proktor mě bavil moc, je vtipný, velmi barevný, klade důraz na akci a na přímé řeči, je to taková zábavička,“ líčí herec, který si Nesbøho dílo oblíbil. „Dětská kniha od autora syrových, temných a nekompromisních krimi příběhů mě hodně lákala. Tenhle chlapík se zkrátka s ničím nepáře. Prdění je pro děti strašně vděčné téma: je tak trošku zakázané, maličko tabu a děti jsou za něj kárané. Přitom jde o obyčejné zvuky, které vydává každý člověk. A tady jsou svým způsobem postavené na piedestálek a stávají se záslužným činem.“ Audiokniha v režii Jitky Škápíkové opět disponuje původním a originálním hudebním doprovodem doplněným o hravé zvukové efekty, Bulíkovu trubku, dětský orchestr a další.
text: OneHotBook
autor
název
Doktor Proktor a prdicí prášek
série
Doktor Proktor #1
režie
interpret
délka
4:35
vydavatel
rok vydání
2014
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karel Heřman
střih
Karel Heřman
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
katalogové číslo
AK025