Dva proti Říši
Historická próza založená na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje barvitě, ale zároveň fundovaně scénu domácího odboje, stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm, přičemž všechny zúčastněné ukazuje jako lidské bytosti s jejich slabostmi a tužbami. Zároveň poskytuje realistický obraz i postoj představitelů Říše a odhaluje vyšetřovací postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu méně známých skutečností a reálné události předkládá ve formě napínavého thrilleru. Mistrovsky zpracovaný příběh českého odboje o skupince statečných vojáků, jednom diktátorovi, zradě, smrti a svobodě nepřestává fascinovat výbornou psychologií postav a čtivým ztvárněním tíživé situace za 2. světové války.
V pubertě chodil budoucí spisovatel Jiří Šulc během čtyř let střední školy v Resslově ulici denně kolem kostela se stopami kulometných projektilů ve zdech. Vzpomínka na lítý boj odbojářské skupinky, jejíž dva členové byli přímo odpovědní za atentát na zatupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha, pak dala po soustavné rešeršní práci vzniknout i jeho úspěšnému literárnímu debutu
Dva proti Říši, oceněného v roce 2007 jako Kniha roku v soutěži Literární cena Knižního klubu. V románu líčí, co atentátu předcházelo, jaké důvody vedly exilovou vládu k rozhodnutí jej spáchat, čemu čelil domácí odboj v protektorátu, jaké odvetné kroky následovaly z německé strany po Heydrichově smrti a co všechno se muselo pokazit, aby hlavní aktéři byli zrazeni a prozrazeni.
„Především je to však kniha o lidech – o jejich strachu i odvaze, odhodlání i slabosti, touze i zoufalství. O nerozlučném přátelství usměvavého Gabčíka a mladšího Kubiše, o obětavosti ‘tety‘ Moravcové, o pochybách a pocitech bezvýchodnosti zrádce Čurdy. Ale i o pověstné německé důkladnosti a děsivé snaze co nejvíce zefektivnit realizaci nelidských plánů. Právě sugestivita vyprávění, které přímo vyvstává před očima, dělá z románu také ideální materiál pro audio zpracování. Myslím, že je třeba tuto část našich dějin neustále připomínat.“ vysvětluje Martin Pilař, majitel vydavatelství OneHotBook, proč se rozhodl román Jiřího Šulce zpracovat.
Interpretace zásadních historických událostí českých dějin se výborně zhostil Ladislav Frej, jehož kultivovaný hlasový projev s nezaměnitelným výrazem dodává popisovaným situacím tu na závažnosti, jinde odlehčí tíživý moment, anebo několika slovy vyjádří nesnesitelnou tíseň očekávání nadcházejících dní. Audioknihu v režii Jitky Škápíkové doprovází dramatické klavírní předehry a intermezza, jejichž naléhavé tóny vtahují posluchače do děje příběhu, který se sice odehrál již před více než 70 lety, ale přesto stále podněcuje k tomu, abychom ho znovu prožili s jeho odvážnými aktéry. Ačkoli jde často o všeobecně známá fakta, autor udržuje napětí méně známými epizodami, svižnými dialogy i rychlými změnami scén.
„Dva proti říši je strhující dokumentární román, skvělý thriller, o to děsivější, že popisuje s historickou přesností skutečné události. Když se do něj začtete či zaposloucháte, je těžké přestat. A to, myslím, fungovalo i při natáčení, na kterém jsme si dali opravdu hodně záležet. Ladislav Frej dokáže výborně odlišit jednotlivé postavy, v jeho podání ožívají němečtí padouši i mladí kluci výsadkáři. Emocionální složku napínavého příběhu posiluje hudba složená s citem a na míru,“ říká režisérka Jitka Škápíková.
text: OneHotBook