Zpět

Game

Game
Nejlepší debut roku 2010 a první díl stejnojmenné trilogie švédského spisovatele Anderse de la Motte, vychází také jako audiokniha. Vzhledem k tomu, že příběh je střídavě vyprávěn z perspektivy dvou postav, interpretace se zhostili herci Jan Zadražil a Petra Špalková. Třetí člen výtečného obsazení Jan Vondráček se ujal samotného hlasu záhadné HRY.
„Jedná se sice o severský thriller, přesto se ale Game od pochmurně temných skandinávských detektivek v mnohém liší. Je celkově o dost svižnější, sevřenější, je také velice vtipná, ironická a prošpikovaná popkulturními odkazy; ústřední postava má tendenci komentovat dění bonmoty v angličtině vyposlechnutými z amerických filmů, televizních seriálů nebo počítačových her. Díky hromadě špatných vlastností je to spíš antihrdina, ale stejně si nakonec nelze pomoci a nepociťovat k němu jisté sympatie,“ líčí Martin Pilař, z vydavatelství OneHotBook. A dodává: „Jan Zadražil si podobný formát dvouhlasé audioknihy vyzkoušel už v titulu Zmizelá, kde se rovněž střídali dva narátoři. Nehledě na to, že si tyhle ambivalentní postavy nebývale užívá a jeho HP – hlavní hrdina Game, je na mnoha místech doslova koncertem skvěle zahraného a hláškami vycpaného mladého chytráka.“

Když se třicetiletý povaleč Henrik Pettersson, zvaný HP, vrací z nočního tahu stockholmskou podzemní dráhou domů, uvidí na protějším sedadle zapomenutý mobil. Lákavý nález navíc po chvíli zabliká a vyzve ho esemeskou ke vstupu do hry. Stačí splnit úkol a získat finanční odměnu i lepší hodnocení v rámci herního profilu. Kdo by odolal? Adrenalin koluje, zadání jsou stále nebezpečnější, ale pak přijde úkol, jehož splnění obnáší útok na lidské životy. O co vlastně ve HŘE jde? A kdo v ní vyhrává?

„Henrik mi byl blízký svou leností a flákačstvím, to je něco, o čem často sním, ale málokdy zažívám. Pokud tu možnost flákat se a lenošit dostanu, jsem v tom fakt vynikající. Naopak mne trochu štval svým pocitem, že je chudák, proti kterému se spiknul svět a on nespravedlivě trpí, aniž by si za svou situaci mohl sám,“ charakterizuje svou postavu herec Jan Zadražil. Zavzpomínal si také na podobnou práci na audioknize Zmizelá: „V obou případech jsem měl to štěstí potkat u této práce krásné kolegyně a především skvělé herečky. To byla velká motivace, abych to nezvojtil a snažil se s nimi udržet krok. Vtip je ale v tom, že jejich part uslyším až na finální nahrávce, tudíž se vždycky hodně těším, jak to bude znít dohromady a jestli jim nedělám ostudu. Při práci na Game ovšem byla možnost potkat se s Péťou Špalkovou přímo ve studiu, neboť v knize jsou i přímé dialogy obou postav. Mohl jsem tak uslyšet alespoň kousek z její postavy, ochutnávku z toho, jak na ni ‘šla‘ a od té doby se ‚třesu‘ na konečný výsledek naší práce ještě víc.“ Radost z hereckých setkání byla oboustranná a na nahrávce je příznivá „chemie“ mezi oběma narátory znát. „Natáčení jsem si užila, i když to bylo mé audioknižní poprvé - já dost ráda čtu, takže jsem spojila příjemné s užitečným. Tu čtvrtou, pátou hodinu ve studiu už asi nikdo nemá sil na rozdávání, ale bavil mě text, postava, paní režisérka mě citlivě a přitom pevně vedla a s Honzou Zadražilem jsem se pracovně konečně potkala, o což jsme, tuším, oba stáli už delší dobu,“ prozradila Petra Špalková.
 

Atmosféru nahrávky dokresluje originální syrový soundtrack, ve kterém převládají silně boostrované kytary, výrazná dusavá rytmika, to vše smícháno se syntezátory a korunováno frenetickými elektronickými smyčkami, které mohou připomínat jak rychlá spojení synapsí v mozku opojeném adrenalinem, tak práci výpočetního centra plného super výkonných systémů.
text: OneHotBook
autor
Anders de la Motte
název
Game
série
Game (1)
režie
interpret
délka
9:16
vydavatel
rok vydání
2015
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK055