Zpět

Jiří Lábus - portrét

Jiří Lábus - portrét
5dílná životopisná série
Rozhovor, který vedla s Jiřím Lábusem jeho kamarádka, dramaturgyně a bývalá kolegyně ze Studia Ypsilon Ilona Smejkalová, sestříhaný do pěti tematických dílů osobitého portrétu, proložený vtipnými audioukázkami i doplněný komentářem dalšího Lábusova blízkého kamaráda herce Pavla Baťka.

O své minulosti, morálních selháních a uměleckých dilematech mluví Jiří Lábus velmi otevřeně, bez stylizace i teatrality….
Touha stát se hercem, nebo dokonce bavičem přišla k Jiřímu Lábusovi už v raném dětství, herectví jako takové ho totiž fascinuje. K jeho nejdůležitějším profesním i lidským milníkům patřilo a patří setkání s Oldřichem Kaiserem, oblíbená dvojice spolu účinkovala i ve Studiu Ypsilon. Lábus s Kaiserem také vymysleli a natočili rozhlasový improvizační seriál Tlučhořovi, kde vytvářeli všechny postavy zábavného mnohadílného příběhu. Pod názvem Rodinka aneb Byli jsme a budem se poprvé vysílal na začátku devadesátých let, na stejnojmenný formát s novými díly navázali v roce 2022 právě prostřednictvím Audiotéky…

Jiří Lábus se rovněž nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha dětí, kromě postavy „morálně diskutabilního“ Rumburaka i jako zelené, plyšové Jů. A přesto, že je skutečně oblíbeným dětským hercem, prince si zahrál pouze jednou. Často spíše ztvárňuje vysloveně nepříjemné postavy, jeden z nejodpudivějších charakterů byla jeho role ve filmu i audio-inscenaci Vlastníci.

Komentář: Pavel Batěk

autor
Jiří Lábus, Ilona Smejkalová
název
Jiří Lábus - portrét
režie
Michal Sieczkowski
interpret
délka
1:47
rok vydání
2023
hudba
Bojan Bojič
zvuk
Bojan Bojič
výroba
BeLoud
produkce
Lucie Laňková, Michal Sieczkowski