Zpět

Kriminální příběhy Johna G. Reedera

Kriminální příběhy Johna G. Reedera
Zločin bují i ve staré dobré Anglii. Inspektor Reeder, trochu suchar a pedant, vstupuje na scénu.
Říká se, že králové se rodí se stříbrnou lžičkou v puse. Budoucí král britské detektivky Edgar Wallace takové štěstí neměl. Na svět přišel v roce 1875 jako nechtěné nemanželské dítě a královské měl pouze křestní jméno. Na svět v roce přišel jako Richard Horatio Edgar, ke jménu později přibylo ještě další příjmení Freeman, přijaté od rodiny, jíž ho matka svěřila na vychování, a pak se po anglicku vytratila.

Přestože vyrůstal ve skromných poměrech, jeho dětství bylo šťastné a jeho adoptivní rodiče mu dokonce hodlali poskytnout dobré vzdělání. Malý Edgar však už tehdy měl v sobě kus dobrodruha. Místo školy se raději toulal a pracovat začal už ve dvanácti.
 

Jméno Edgar Wallace poprvé použil při vstupu do armády, s níž odjel do Jižní Afriky. Tady začal psát a vydal svou prvotinu – sbírku balad. To už pracoval pro tiskovou službu britské armády. Jako válečný korespondent přispíval do předního britského deníků Daily Mail a právě v něm začal pracovat jako stálý redaktor po svém návratu do Londýna. Svou gáži si chtěl vylepšit psaním detektivních příběhů, ale nemohl sehnat nakladatele. Proto svůj první detektivní román Čtyři spravedliví vydal v roce 1904 sám, ale i přes čtenářský úspěch zkrachoval. Smůla se mu lepila na paty: z Daily Mail byl propuštěn a jiné deníky ho odmítaly pro jeho nedobrou reputaci přijmout.

Změna přišla až po jeho odjezdu do Konga, odkud reportoval o zločinech belgických kolonialistů. Od vydavatele jednoho magazínu dostal nabídku na seriál, v němž by využil svoje zážitky z Konga. V roce 1911 vydal román Sanders. Kniha se stala senzací a Wallace proslulým autorem s pohádkovými příjmy. Do své smrti v roce 1932 stačil napsat 175 knih, z nichž byla pěkná řádka zfilmována. Byl autorem, kterého naši dědové a pradědové tajně četli pod lavicí, průkopníkem žánru thrilleru a duchovním otcem kultovní postavy King Konga.

Usedlý vyšetřovatel John G. Reeder je z trochu z jiného těsta než Wallasovi akční hrdinové, ale schopností bystrého úsudku potěší čtenáře i posluchače inteligentní detektivky.
text: Hynek Pekárek, Radioservis
autor
Edgar Wallace
úprava
Karel Urbánek
název
Kriminální příběhy Johna G. Reedera
režie
Vlado Rusko
interpret
Miroslav Táborský, Simona Postlerová, Otakar Brousek st., Ivan Trojan, Valérie Zawadská, Jiří Hromada, Martin Štěpánek, Jan Novotný, Jaroslav Kepka, Petr Křiváček, Jiří Štěpnička, Jana Drbohlavová, Jiří Klem, Ilona Svobodová, Svatopluk Schuller a další
délka
1:12
vydavatel
rok vydání
2017
hudba
Petr Mandel
obal
aper-grafika.cz
zvuk
Milan Křivohlavý
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0947-2