Zpět

Marco

Marco
Když hrozí prozrazení korupce na dánském ministerstvu financí, je třeba zbavit se nepohodlných svědků. Jedním z nich je i patnáctiletý Marco, člen kodaňského gangu žebráků a zlodějů. Marco sám netouží po ničem jiném než získat dánské občanství a chodit do školy jako ostatní. Jenže jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou a chystá se ho zmrzačit pro lepší výdělek. Chlapci se sice podaří utéct, při tom však odhalí nebezpečné tajemství – a hra o život začíná. Kriminální komisař Carl Mørck se rozhodne záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Spolu se svými kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry.
Pátý díl úspěšné detektivní řady o oddělení Q dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena vychází jako audiokniha Marco v podání Igora Bareše, který se výtečně zhostil i četby předchozích titulů Vzkaz v láhvi, Žena v kleci, Zabijáci a Složka 64. „Jsem rád, že celá série nabírá na popularitě, protože je rozhodně na místě vyzdvihnout originalitu výborně napsané předlohy a špičkujících se hlavních protagonistů z oddělení Q. Díky sympatickému zfilmovaní prvních tří dílů lze také porovnat zážitek z pasivního sledování filmů a z poslechu tak zajímavého narátora jako Igor Bareš, kdy si svůj obraz každý představuje sám podle svého cítění a imaginace,“ uvedl Martin Pilař, zakladatel vydavatelství OneHotBook. 

Jak se ztratit v ulicích Kodaně, aby vás nenašel nikdo z rodinného klanu ani policie? Patnáctiletý
Marco utíká před svým strýcem, který by ho chtěl zmrzačit, aby jako žebrák víc „vydělával“. Ukrývá se i před jeho nohsledy, protože se stal nepohodlným svědkem zločinu. Prchá také před zákonem, neboť je považován za vraha. Přesvědčí Carla Morcka z oddělení Q o své nevině? Zatímco Marco kličkuje dánskou metropolí, ukazuje se, že smrt politika měla zakrýt rozsáhlou korupční aféru.
 

Hlasem celé série je herec Igor Bareš, který posluchače láká na pátý díl: „Tahle Adler-Olsenova detektivka Jussiho Adlera-Olsena je podle mě trochu jiná než ty předchozí. V nich se řešily poměrně neobvyklé situace, kriminální případy, které se běžně nestávají. Zápletka pátého dílu série není tak komplikovaná, ale o to víc je akční.“ A dodává: „Do života Carla Mørcka také vstoupí jistá dáma, kriminalista se dokonce rozhoduje mezi dvěma ženami. Dojde též k výměně nadřízeného – Marcus Jacobsen odchází a na jeho místo mastoupí Lars Bjørn, se kterým má Mørck osobní problém. Bjørn s sebou totiž přivede mladého snaživého studenta kriminalistiky, jehož přidělí na oddělení Q, kde se nováček sblíží s Rose, což se Carlovi moc nezamlouvá.“ Kromě oblíbených humorných situací, které nastávají v konfrontacích s Carlovým bručounstvím, nechybí v aktuálním titulu ani autorův obvyklý akcent na sociální problematiku. „Marco je takový dickensovský hrdina, přistěhovalec, dospívající kluk konfrontovaný s tvrdou realitou skutečného života dospělých. Tyhle zkušenosti se na něm samozřejmě podepíšou, je nucen si projít pernými zkouškami, trošku peklem, ale pořád v něm zůstává touha v Dánsku setrvat,“ prozrazuje interpret.

Nahrávku doprovází pestrá hudební koláž, která čerpá z různých linií příběhu a dokresluje jejich náladu. Střídá motivy inspirované etnickou hudbou střední Afriky, výrazně dusající při bubnování na djembe a vlnící se v melodické pentatonice spředené z drnkání na koru i hry na píšťalu. Jinde si prozpěvuje špinavě znějící „pouliční“ akustická kytara proháněná upalujícím cimbálem, na dalších místech nahrávku rozdělují zamračené syntezátorové črty či drobná, elektronická intermezza.
text: OneHotBook
autor
název
Marco
série
Oddělení Q #5
režie
interpret
délka
12:10
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK133