Zpět

Medvědín

Medvědín
Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali jejich obci přednost před většími městy v kraji.
Hokejem žije Peter Andersson, bývalý hráč a sportovní ředitel místního klubu, dýchá pro něj sedmnáctiletý Kevin, hokejový génius a naděje celého města i bojovný Benji, který se bojí přiznat svoji sexuální orientaci. Bez bruslí na nohou si svůj život nedokáže představit ani talentovaný outsider Amat. Do vítězství vkládá společně s nimi naděje celý Medvědín. Ovšem Peterovu dceru Mayu víc než hokej zajímá hraní na kytaru a také Kevin. Neodolá a přijme pozvání na oslavu, po níž si celé město začne klást úplně jinou otázku, než jestli jejich hokejový tým vyhraje či prohraje.

„Nový Backmanův román, který jako audioknihu vydáváme v těsném sledu po jeho knižní premiéře, je překvapivě také silnou sociální sondou do společenství malého města, rodinných vztahů a intenzivního propojení s místním fenoménem, jímž je hokejový klub. Vyprávění si však ponechává dostatek humoru, který zdařile kombinuje a sehrává vyrovnanou partii s hlubším akcentem událostí. Narátor, již čtvrtý v naší backmanovké řadě, tak musí obratně bruslit na pomezí dramatu a tragikomedie a citlivě vystihnout vhodnou náladu. Pavel Soukup tohle vše zvládá s noblesou sobě vlastní a příběh svým nadhledem i vypravěčským talentem mistrně oživuje,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
 

„Je to nesmírně napínavý příběh ze života, v němž je velký kus pravdy. Když jsem jednou vedl svého syna na Bohemku na fotbal, zhrozil jsem se reakcí publika při zápase. Což se v tomhle románu také projevuje, ovšem v jiné v dimenzi. Týká se to třeba reakcí rodičů, kteří s jistou zavilou ambicí investují dětské životy do vlastní existence, aby z toho měli prachy,“ líčí prostředí, v němž se audiokniha odehrává, její vypravěč Pavel Soukup. A dodává: „Medvědín je pro mě především o sportu, ale taky o životě v malém městě na konci světa i o vztazích na základní škole. A o tom, že nad jakékoliv vítězství a nad jakoukoliv euforii z něho je cesta k němu, která se ovšem může zvrhnout. Může se pokazit nejrůznější korupcí nebo nemorálním přístupem. Dobrat se vítězství je krásná věc, ale když ho získáte faulem, podloudností a násilím, tak bledne, ztrácí smysl. Ten pohár je najednou jen kus plechu.“ Autor románu Fredrik Backman je u nás spjatý především s texty, které vtipně líčí lidské osudy, ovšem aktuální titul má o něco závažnější téma. „Humoru je ale v audioknize pořád hodně – vyvažuje stinné, vážnější polohy. Humor je už i ve větné skladbě, často se míjejí paradoxy, plusy vyvažují mínusy a naopak. Mám šestnáctiletou dceru, a byl jsem v pokušení jí dát příběh okamžitě přečíst, ale pak jsem si řekl, že počkám, až to natočíme a dal jsem jí až hotovou audioknížku. Odehrává se v ní natolik dramatická situace, že zaplaťpámbu za to odlehčení,“ vysvětluje interpret, jehož text nepřestával překvapovat. „Čekal jsem, že budu číst o kariéře nějakého klubu, týmu či talentovaného hokejisty, ale netušil jsem, jak se to zvrtne, a že se to změní takřka v detektivku. Pak jsem předpokládal i jiné vyústění toho detektivního dramatu. A myslel jsem si, že se tam semele krutá bitka na způsob Steinbeckových Hroznů hněvu, že se téma msty vyvine jiným způsobem…“ prozrazuje herec.

Nahrávku v režii Michala Bureše doplňuje na povrchu ledově chladná hudba, která uvnitř tiše vře v mixu piana s táhlým ostřím elektrické kytary. Nechybí však ani typické hokejové „varhany“, které odlehčují a oddělují jednotlivé pasáže, vyprávění „hecují“ a ženou kupředu.
text: OneHotBook
autor
název
Medvědín
režie
interpret
délka
15:10
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Miloš Kot
střih
Miloš Kot
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK172