Zpět

N či M?

N či M?
Tommy a Pentlička Beresfordovi pátrají v přímořském rekreačním středisku Sans Souci po válečném špionovi…

Z galerie detektivů, kterými obohatila žánr kriminálních příběhů jeho nejznámější autorka Agatha Christie, se Tommy a Pentlička Beresfordovi vymykají nejméně dvěma zvláštnostmi. Jednak jde o manželský pár, jednak vystupují v pěti knihách v přirozeném běhu času. Takže zatímco v první knize Tajemný protivník se s nimi potkáváme krátce po první světové válce jako s mladým, ještě nesezdaným párem, v posledním příběhu Brána osudu odcházejí na zasloužilý odpočinek na venkov. I tam je přirozeně čeká detektivní případ, protože Tommy a Pentlička dobrodružství přímo přitahují. A nejen to, právě v příbězích této dvojice se Christie pustila i do žánru, kde nebyla úplně doma. Tajné služby, zahraniční agenti, tajné mezinárodní zpravodajské sítě, špionážní zápletka, to bylo literární prostředí, v němž se nepohybovala s takovou jistotou. O to více ji lákalo. 

V expozičním příběhu se veselá a prostořeká Pentlička ještě představuje svým dívčím jménem Prudence Cowleyová. S kamarádem Tommym se pustí do napůl vážného podnikatelského projektu Dobrodruzi s.r.o. a podají si inzerát. Když je osloví tajemný neznámý muž, netuší, že se dostávají do špionážní hry, v níž jejich kroky nakonec vede neméně tajemný muž z britských zpravodajských služeb. A je to právě on, který osloví Tommyho ve chvíli, kdy na Británii útočí němečtí nacisté. 

Píše se rok 1941 a v ospalém přímořském středisku se aktivovali dva špioni z vlastních řad. Kdo jsou tajemní N a M může vypátrat jenom někdo z prostředí mimo tajné služby. Tommy se bez váhání vydává na utajenou misi, o níž nesmí vědět ani jeho věr­ná žena Pentlička.

Účinkují:
Tommy – Robert Jašków
Pentlička – Miroslava Pleštilová
Grant – Aleš Procházka
Perrenová – Ivana Andrlová
Sheila – Anna Theimerová
Sprootová – Eva Kodešová
Haydock – René Přibil
Bletchley – Jiří Štěpnička
Cayleyová – Alena Procházková
Cayley – Rostislav Novák
O’Rocková – Zuzana Slavíková
Appledor – Ladislav Hampl
Deinim – Emil Rothermel
Cizinka – Veronika Popovičová
Betty – Johanka Racková
Hlasatel BBC – Karel Zajíc
text: Radioservis
 
autor
úprava
Hynek Pekárek
název
N či M?
režie
Jaroslav Kodeš
interpret
Aleš Procházka, Zuzana Slavíková, Robert Jašków, Miroslava Pleštilová, Ivana Andrlová, Anna Theimerová, Eva Kodešová, René Přibil, Jiří Štěpnička, Alena Procházková, Rostislav Novák, Ladislav Hampl, Emil Rothermel, Veronika Popovičová, Johanka Racková, Karel Zajíc
délka
1:18
vydavatel
rok vydání
2023
hudba
Kryštof Marek
zvuk
Roman Špála
katalogové číslo
CR1187-2