Zpět

Není kouře bez ohýnku

Není kouře bez ohýnku
Rozhlasová dramatizace románu Není kouře bez ohýnku je dílem Vlasty Dvořáčkové, která tento příběh také přeložila do češtiny. Vyšel v nakladatelství Odeon ve svazku Třikrát slečna Marplová v roce 1972, tedy v době kdy detektivka – a tím spíš dobrá detektivka – byla u nás vzácností a stálo se na ní ve frontě. Po třiadvaceti letech a několika dalších vydáních, provázených neutuchajícím čtenářským zájmem, přišla Vlasta Dvořáčková, která je také autorkou několika původních rozhlasových her a dramatizací i řady literárních pořadů, s nápadem na rozhlasovou podobu detektivního případu s anonymními dopisy.
Není kouře bez ohýnku patří určitě mezi nejlepší dílka Agathy Christie, a to nejen pro dobře vymyšlenou zápletku, ale snad ještě víc pro velice živě zachycený kolorit malého anglického městečka a jeho svérázných obyvatel. Práce na dramatizaci měla však řadu úskalí: pro zhruba hodinovou hru bylo především třeba eliminovat některé postavy a motivy, zjednodušit a zpřehlednit rozsáhlý děj, velmi přesně charakterizovat jednotlivé figury a figurky a zachovat přitom jejich trochu panoptikální půvab.

A stejný úkol stál pak i před režisérkou Hanou Kofránkovou: převést detektivní šarádu do živého rozhlasového tvaru, udržet a stupňovat napětí a zároveň stvořit pro posluchače ten malý venkovský svět se všemi jeho líbeznostmi i podivnůstkami, s jeho tajemstvím i groteskními rysy. Základem bylo především obsazení všech rolí – protože právě v téhle hře opravdu „není malých rolí“: všechny postavy jsou důležité, všechny mají svůj význam.
 

Za jedenáct let, které uplynuly od rozhlasové premiéry, se „detektivka se slečnou Marplovou“ (jak zní podtitul) reprizovala už několikrát – vždy s velkým ohlasem. Jak se tvůrcům povedla, můžete teď posoudit sami. Hezký poslech!
text: Radioservis
autor
úprava
Vlasta Dvořáčková, Libuše Podlešáková
název
Není kouře bez ohýnku
režie
Hana Kofránková
interpret
Jan Hartl, Taťjana Medvecká, Alena Mihulová, Jiří Čapka, Vendula Křížová, Růžena Merunková, Marie Marešová, Věra Kubánková, Libuše Švormová, Viola Zinková, Jiří Klem, Bořivoj Navrátil
délka
1:06
vydavatel
rok vydání
2007
hudba
Emil Viklický
obal
Václav Kučera Typo+
produkce
Saša Vebrová
katalogové číslo
CR0397-2