Zpět

Netrpělivost srdce

Netrpělivost srdce (ilustrace knižní obálky: Josef Paukert)
Je dvojí soucit, píše v prologu své knihy Stefan Zweig. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastní jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím, soucit, který vůbec není soucítěním, nýbrž jen instinktivním odvrácením cizího utrpení od vlastní duše. A ten druhý, který jediný má smysl - ten nesentimentální, avšak tvořivý soucit, který ví, co chce, a je odhodlán trpělivě a s účastenstvím vydržet až do konce svých sil a ještě za něj.
Z rozhovoru s herečkou Gabrielou Vránovou:

Existuje nějaká/é inscenace (v níž jste nehrála), která vám uvízla v srdci i v mozku a stala se do jisté míry kánonem vašeho chápaní či vnímání divadla?

Návštěva Národního divadla s bratrem Karla Högera, Rudolfem, který byl naším profesorem líčení na JAMU. Viděli jsme Smrt obchodního cestujícího. Fantazie! Víte, co to bylo, když mi pan Höger dělal téměř o dvacet let později rozhlasového partnera ve Šlechtickém hnízdě? Podobně to bylo i s Obchodníkem s deštěm v Komorním divadle - úchvatný Lukavský. Byl mým partnerem daleko později v Netrpělivosti srdce. I proto mám rozhlas tak ráda. Dokáže spojit před mikrofonem herce jiných generací, pokud nejsou současní "obsazovači" tak krátkozrací, že nerozeznají herecké možnosti a řídí se i před mikrofonem pouze křestním listem...
 
text: Radiotéka
autor
Stefan Zweig
název
Netrpělivost srdce
režie
Olga Valentová
interpret
Josef Chvalina, Milan Neděla, Radovan Lukavský, Gabriela Vránová, Miriam Kantorková, Richard Záhorský, Ladislav Pešek
délka
5:25
vydavatel
rok vydání
2014