Zpět

Ostré předměty

Ostré předměty
Kontroverzní a znepokojivý literární debut americké novinářky, spisovatelky a scénáristky Gillian Flynnové vychází také jako audiokniha v podání Lenky Krobotové. Už první román autorky přišel poprvé s motivy, které později rezonovaly také v jejím bestselleru Zmizelá.
Téma dokonale uhlazené fasády bohaté maloměstské čtvrti, za níž se však skrývá patologický egoismus, prázdnota, psychické narušení a zlo, jako by vypadlo z tvorby Davida Lynche. Právě do takového prostředí se vrací chicagská novinářka Camille Preakerová, vyslaná šéfredaktorem do rodného města udělat reportáž o tamních nejnovějších brutálních zločinech. „Vzhledem k tomu, že o událostech vypráví hlavní hrdinka v první osobě, hledali jsme herečku, která by dokázala vyjádřit i zosobnit její zdánlivě drsnou, ale ve skutečnosti nevyrovnanou a křehkou osobnost. Měl jsem radost, že jsme se na spolupráci dohodli s Lenkou Krobotovou z našeho oblíbeného Dejvického divadla, jíž se výborně podařilo trefit do nálady knihy, která je sice velmi temná, ale přitom odlehčená neustálými sarkastickými poznámkami vypravěčky, “ říká Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook. 

V zapomenutém missourijském maloměstě Wind Gap došlo nejen k jednomu, ale hned ke dvěma brutálním vraždám malých dívek, jimž byly navíc po usmrcení vytrhány všechny zuby. Mladá chicagská reportérka Camille Preakerová na své rodné město nevzpomíná zrovna ráda, ale uvědomuje si, že tahle služební cesta do kraje jejích vzpomínek je pro ni příležitostí získat sólokapra a naplnit tak konečně touhu po pořádné žurnalistické kariéře. Lidé, kteří ji znají odmala, by jí přece mohli prozradit leccos, co cizincům neřeknou. Návrat na místa dávných traumat však otevírá staré rány a vyšetřovaný případ se jí začne nepříjemně dostávat pod kůži.
 

„Nevyrovnané postavy jsou pro herce vždycky dobrým úkolem a velkou výzvou. V Camille se pere spousta traumat a strachu, zároveň je z ní cítit určitá čistota. Je to férová holka - charakter. Svou nejistotu maskuje hrubostí, alkoholem posilovaným cynismem a slupkou drsňačky. Postupně však nachází touhu i sílu dostat se dál a pracovat s následky událostí, které ji potkaly a ještě potkají. Moc mě to bavilo a vlastně jsem k ní cítila nejen sympatie, ale s každou další přečtenou stránkou i obdiv," popisuje hlavní postavu Ostrých předmětů Lenka Krobotová, která ji ztvárnila v audioknize. Camille Preakerová je vypravečkou celého příběhu, jehož jednotlivé nuance zprostředkovává ze svého subjektivního pohledu. Interpretka tak měla prostor se skutečně ponořit do hrdinčina nitra a vychutnat si jak její ironické šlehy na adresu pokryteckého maloměsta, tak různé polohy jejích pochybností, smutku z odcizeného vztahu k matce a sebedestruktivních sklonů. Šlo o vůbec první audioknihu, na které herečka pracovala, takže se snažila s novou zkušeností popasovat co nejlépe: „Překvapilo mě jak je to těžká práce, jak je náročné zvládnout techniku - aby mi takzvaně 'netvrdla pusa', abych místy nebyla moc překotná či naopak příliš pomalá... a abych při tom zároveň udržela sílu a linku příběhu. Byla to pro mě velká škola. Především děkuji paní režisérce za důvěru a následnou trpělivost, kterou se mnou měla při hledání cesty k co nejlepšímu pojetí," vyznává se Lenka Krobotová. Spolu s režisérkou Jitkou Škápíkovou se jim podařilo do nahrávky přenést nejen černý humor protagonistky, ale i dusivý vliv potlačených vzpomínek, nevyřčených tajemství a hrůzu dávných traumat, které nepřestanou člověka pronásledovat, dokud se s nimi nevypořádá. Audiokniha opět disponuje původní hudbou, v níž se mísí tklivé chóry, melancholické tóny piana a kytary i znepokojivé ruchy navozující pocit mrazení a stupňujícího se napětí.
text: OneHotBook
autor
název
Ostré předměty
režie
interpret
délka
9:22
vydavatel
rok vydání
2014
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer, Karel Heřman
střih
Tomáš Gsöllhofer, Karel Heřman
mastering
Pavel Krch, Jiří Havrlík
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK037