Zpět

Policie

Policie
Desátý případ Harryho Holea Policie celosvětově úspěšného norského spisovatele Joa Nesbøho v tradičně skvělém podání herce Hynka Čermáka, ověnčeného cenou Audiokniha roku 2013 jako Interpret roku, vychází jako audiokniha.
„Vzhledem k rozsáhlosti šestisetstránkového díla a také k návštěvě autora v Praze jsme se nakonec rozhodli audioknihu rozdělit na dvě poloviny, aby byla dostupná už při spisovatelově autogramiádě,“ vysvětluje Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Jo Nesbø se s interpretem svých příběhů setkal a hned si padli do oka. „Hynek je skvělý, líbí se mi, že jako Harry dokonce i vypadá. Doufám, že na každé z audioknih má také svou fotku,“ prohlásil spisovatel. Narátor jeho detektivek Hynek Čermák na adresu autora také nešetřil chválou: „Zajímalo by mě, kam na ty nápady chodí, jestli zkoušel drogy, zda umí střílet nebo by byl schopen zabít alespoň kapra. Jeho vhled do postav je skutečně mimořádný a sám Harry Hole je fantastický antihrdina, který by v každém zaměstnání letěl na první dobrou. Ale nejen on, i každá z dalších figur tohoto autora by z hereckého hlediska byla skvělá výzvou pro filmovou anebo divadelní práci.“

Spisovatel také vzpomínal na období, kdy svou četbu ve větším množství doplňoval právě zvukovými knihami: „Existují knihy, které člověk musí číst hodně pomalu a pozorně, často se vracet a připomínat si už přečtené. A pak jsou příběhy, které slupnete jako malinu. Takové se mi dobře poslouchají i v audioverzi. Jednu dobu jsem audioknihy poslouchal opravdu hodně – třeba když jsem trávil nějaký čas v Thajsku. Ale stejně jako po sobě nedokážu číst své vlastní knihy, nemůžu je celé ani poslouchat, dám si vždycky jenom ukázku. Takže posoudit už je musí jiní.“ 

První část desátého dílu série nechává posluchače dlouho na pochybách, jak to bude s hlavním protagonistou dál. Na místech, kde byli v minulosti spáchány dosud neobjasněné zločiny, jsou nalezeni zavraždění jejich dřívější vyšetřovatelé a to stejným způsobem, jakým byly usmrceny původní oběti. Ve speciálním týmu se scházejí samí „staří známí“: Beáta Lønnová, Katrine Brattová, Bjørn Holm a psycholog Ståle Aune. Ale někdo jim chybí... V nemocničním pokoji kdesi v Oslu zatím oddychuje těžce raněný pacient v komatu, jehož přísně tajnou identitu nezná ani neustále přítomná stráž. 
 

Při své pražské návštěvě ovšem Nesbø prozradil, že s Harryho příběhy ještě rozhodně neskoncoval: „Nikdy jsem netvrdil, že Policie je poslední kniha s Harrym Holem. Je to jenom přestávka, abych mohl psát také něco jiného. Když jsem pracoval na třetím románu Červenka, připravil jsem si celou linii Harryho od začátku až do konce. Neřeknu, kolik těch knih bude a jak dlouho to bude trvat, ale rozhodně můžu slíbit, že to jednou skončí. A až to skončí, tak to bude definitivní; určitě nenastane žádné zmrtvýchvstání.“ Máme se tedy na co těšit i do budoucna.
text: OneHotBook
autor
název
Policie
série
Harry Hole (10)
režie
interpret
délka
14:02
vydavatel
rok vydání
2015