Zpět

Poslední aristokratka

Poslední aristokratka
Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) vychází také jako audiokniha v úsměvném podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky. „Po všech těch detektivkách a krvácích jsme chtěli posluchačům dopřát pořádnou porci legrace. Všichni si občas potřebujeme vydechnout a od srdce se zasmát. A tenhle zábavný příběh o restituentech hradu musí rozveselit prostě každého, takže jsme se ho chopili," vysvětluje Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook, čím jej zaujal první díl "trilogie v Kostce" Evžena Bočka.
V audioknize posluchač postupně odkrývá příběh emigrantské rodiny Kostků, která v restituci získá zpět své zchátralé rodové sídlo a je nucena se potýkat s nástrahami v podobě nedostatečných financí, nenechavých návštěvníků, mizantropického kastelána, hypochondrického zahradníka nebo kuchařky, která si ráda občas cvakne a někdy je to znát. Veškeré peripetie předkládá ve svých ironických deníkových zápiscích Marie (III.) Kostková z Kostky. „Poslední aristokratka je mou první zkušeností se čtením audioknihy a jsem za ni moc vděčná, protože mě to hrozně bavilo, ale mám také pocit, že jsem se toho hodně naučili. Protože i moji kolegové - a to už mám za sebou několikaletou divadelní praxi - mi řekli, že jsem se zlepšila v mluvě. Že jsem si opravdu vylepšila artikulaci, protože na mikrofon musí být čtenému opravdu dobře rozumnět. Hlasité čtení je vůbec dobrý trénink," prozradila herečka Veronika Kubařová, která se zhostila četby. Bavila ji i samotná postava vypravěčky: „Líbí se mi, že má Marie smysl pro humor a nadhled nad proběhnuvšími situacemi, že to příliš neprožívá a dokáže se tomu zasmát. Že celou svou rodinu vidí jakoby z ptačí perspektivy, což je strašně příjemné nejen na čtení, ale i do života. Ale baví mě i to, jak je coby Američanka v Čechách z některých věcí trochu vyjukaná; je trošku naivní a některým věcem nerozumí, nebo je teprve poznává." A dodává: „Užila jsem si i ten kastelánský vhled do praktických věcí - schválně jsem se na to ještě ptala svého přítele, který dlouhou dobu prováděl na zámcích i hradech a který mi potvrdil, že to tak fakt chodí. Že se občas říká návštěvníkům mufloni, při prohlídkách se ztrácejí nejrůznější předměty a průvodci doufají, že bude pršet a nikdo nepřijde..."
 

Jednotlivé kapitoly v audioknize oddělují hudební intermezza klavírových etud, které navozují tu správnou ironicky "zámeckou" atmosféru. „Celé to fakt byla velká radost. Poslední aristokratka mi byla příjemnou, veselou společnicí do sychravých dnů. V poslední době navíc hraji samé náročné a tragické divadelní role: Markétu Lazarovou, Mášu v Turgeněvově Rváči, Honey v Kdo se bojí Virginie Woolfové, Ninu v Čechovově Rackovi... Jako kontrast k těmhle šílejícím a trpícím postavám pro mě byla Aristokratka vyloženě duševním pohlazením a doufám, že taková bude o pro své posluchače. Že udělá radost, zlepší nápadu, potěší a navodí pocit odpočinku," přeje audioknize herečka.
text: OneHotBook
autor
Evžen Boček
název
Poslední aristokratka
režie
interpret
délka
6:31
vydavatel
rok vydání
2014
hudba
Petr Berki
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
střih
Tomáš Gsöllhofer
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK031