Zpět

Příběhy odvahy a dobrodružství z časopisu Mladý hlasatel

Příběhy odvahy a dobrodružství z časopisu Mladý hlasatel
Povídky legendárního autora napínavých příběhů ve zvuku!
Otakar Batlička (12. 3. 1895 - 13. 2. 1942) psal své povídky do časopisu Mladý hlasatel od roku 1939 do roku 1941. Čerpal z osobní zkušenosti světoběžníka, protože v mládí procestoval mnoho zemí téměř všech světadílů. Psal o vlastních zážitcích i o těch, které na cestách zaslechl vyprávět, či si je vysnil. Po okupaci Československa se stal členem ilegálního protifašistického hnutí Obrana národa, v němž pracoval jako telegrafista. Byl zatčen a zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Po smrti vycházely jeho povídky, jichž je na 150, také v časopisu Vpřed a následně v řadě knižních vydání, určených dětem a mládeži. Svými dobrodružnými příběhy nadchl mnoho mladých lidí, kteří se stali po celý život nadšenými obdivovateli tohoto autora. Někteří z interpretů tohoto zvukového výběru k nim též patří.

V našich devíti povídkách procestujeme řadu zemí. Dostaneme se do USA, na Aljašku, do Číny, Indie a Afriky. Zde všude se odehrávají příběhy, v nichž jde mnohdy jejich hrdinům o život. A hlavními aktéry nemusí vždy být jen lidé. Může to být například zkušený, pracovitý a rozumný slon nebo šimpanzi, cestující v letadle. Velmi často se však povídky týkají mladých lidí, jimž jsou určeny především.
 

Kvartetu vypravěčů vévodí Ondřej Vetchý, který svým rozechvělým, znepokojivě a dramatickým projevem umí napětí násobit. Zbylí tři interpreti jej skvěle doplňují a umocňují vzrušující a nečekané události, jimž nasloucháme.
text: Supraphon
autor
Otakar Batlička
název
Příběhy odvahy a dobrodružství z časopisu Mladý hlasatel
režie
Naďa Dvorská
interpret
Ondřej Vetchý, Mirek Černý, Robert Tamchyna, Michal Koch
délka
1:10
vydavatel
rok vydání
2016
hudba
Pavel Smetáček, Eduard Parma, Vlastimil Kloc, Přemysl Šimek, Migueu Montanaro
obal
Stanislav Dvorský, Bohumil Konečný
zvuk
Ivan Mikota
střih
Ivan Mikota
mastering
Ivan Mikota
produkce
Naďa Dvorská
katalogové číslo
SU 6428-2