Zpět

Půlnoční slunce

Půlnoční slunce
V sedmdesátých letech 20. století se na severu Norska usadili příslušníci laestadiánského hnutí. Jejich domovem se stala opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce. Izolace není na škodu, neboť jejich životy jsou svázány přísnými pravidly. Pak ale do uzavřené komunity vpadne záhadný Ulf, který tvrdí, že přijel z Osla na lov bělokurů. Na lovce však příliš nevypadá – dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu možná bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást. Před čím vlastně utíká? Nebylo by lepší se tomu postavit? Tomu, co ho čeká, musí čelit sám, takže by se tu rozhodně neměl k nikomu připoutat a už vůbec ne se zamilovat.
Příběh volně navazuje na audioknihu Krev na sněhu, kterou vyprávěl jiný hrdina, jenž měl ale problémy se stejným mafiánským bossem zvaným Rybář. „Dlouho jsme hledali interpreta, jenž by v tomto noirovém duu převzal štafetu a navázal na přesvědčivé vyprávění Davida Novotného, který zanechal ,svoji krev‘ na sněhu u prvního dílu. Jako se mění prostředí, kdy se ze zasněženého Osla posuneme na nejsevernější norské území, tak se liší i charakter protagonisty. Potřebovali jsme výraz floutka, městského hejska, který je ale schopen sebereflexe, dokáže hlasem přesvědčivě zprostředkovat tok svých myšlenek, ponor do svého vnitřního světa, stejně jako charakterový posun a vývoj… Narátorem se správnou krevní skupinou se nakonec ukázal být Davidův kolega z Dejvického divadla Václav Neužil,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Vizuální styl novinky vychází z „tradice“ OneHotBook, kdy z titulu shlíží přímo interpret audioknihy, který se pro tuto příležitost převtělí do hrdiny, jehož jinak ztvárňuje jen hlasem, i fyzicky. Posluchači, kteří si pořídí audioknihu na CD, se tedy mohou kochat stylizovanými fotografiemi Václava Neužila v podobě protagonisty (a nejen na obalu, ale i uvnitř digipacku). 
 

„Hrdina mi byl blízký svým analyzováním všeho a všech. Což je pro něj nezbytné vzhledem k okolnostem příběhu. Bavila mě i jeho mazanost a rychlost uvažování,“ popisuje Václav Neužil, který se jako interpret audioknihy musel hlasově převtělit do protagonisty, z jehož pohledu je příběh vyprávěn. A dodává: „Příběh mě jistým způsobem vrátil do puberty. Při tom, jak hlavní hrdina v určitých zastaveních vzpomíná na svoje mládí, lásky a tehdejší vnitřní svět, kdy toužil po všem, co se venku děje, jsem si vzpomněl na sebe. I když já sám jsem samozřejmě nikdy neřešil tak vypjaté situace jako on, podobnou neurotickou lačnost po životě jsem v sobě ve stejném věku objevoval též.  Jako herec jsem se těšil na ztvárnění jisté frackovité frajeřiny hlavního hrdiny, který však zároveň oplývá dobrým srdcem.“ Pro narátora šlo o druhou zkušenost s četbou audioknihy. „Této disciplíny si vážím a přistupuji k ní s velkou pokorou. Máte jen hlas a to je celé. Tím jste limitovaní, ale zároveň, jak známo, každý limit skýtá nové světy – tomu je potřeba věřit a nechat se tím inspirovat. Otevřou se vám pak nepoznané možnosti vlastního projevu. Když se vám to povede, je to jako droga, která vás při četbě nese dál a dál. I takový stav se mi podařilo si aspoň na několik chvil navodit,“ prozradil herec.

Nahrávku v režii Michala Bureše doplňuje vrstevnatý hudební doprovod, který kombinuje elektronické prvky jako zdánlivě nemelodické, temnější, rozevláté syntezátorové plochy se zvuky sámských perkusních nástrojů nebo se znělými tóny dendrofonu a vytváří tak exotickou, skličující kulisu vyprávění.
text: OneHotBook
autor
název
Půlnoční slunce
série
Krev na sněhu #2
režie
interpret
délka
5:14
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Radek Veselý
střih
Radek Veselý
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK121