Zpět

Škola života hrou

recenze, , 16.01.2015
Bertík a čmuchadlo
Ne, nebojte se, můj článek nebude pojednávat o žádné audioučebnici, která by školáky nabádala k tomu, jak mají správně žít. V tomto textu si představíme audioknihu pro děti Bertík a čmuchadlo od Petry Soukupové, kterou v prosinci 2014 vydal OneHotBook.
Bertík je devítiletý chlapec, který se ocitl ve svízelné životní situaci – jeho rodiče se rozvedli a on musel zůstat s matkou, která si našla nového přítele Richarda. Je ztracen ve světě dospělých, nerozumí tomu, proč se to všechno přihodilo a chtěl by, aby rodiče žili pořád spolu. Ke všemu musí jet na prázdniny na chalupu nenáviděného Richarda a jeho sestry. Chce se po něm, aby měl Richarda rád a aby se spřátelil se svými nevlastními příbuznými. To odmítá a svou vnitřní rozervanost dává najevo pohrdáním a svému okolí provádí samé naschvály. Jednoho dne se však seznámí s prapodivným zvířátkem, které mu chce pomoci.

OneHotBooku se podařil skutečně úžasný kousek – z didaktického příběhu, který má dětem pomoci vyrovnat se s rodinnou situací, do které se v dnešní době dostávají příliš často a který v tištěné podobě příliš nevynikne, vytvořilo toto vydavatelství opravdu hravé poslouchání. To žádným způsobem nesnižuje autorčin záměr, ba právě naopak, jej posunuje mnohem dál.

Do role vypravěče, tedy Bertíka, byl obsazen Matouš Ruml. Jeho Bertík je naprosto úžasný – posluchač si vůbec neuvědomuje, že slyší hlas dospělého člověka. Matouš Ruml text jen nečte, on ho hraje se vším všudy, zachovává překotné a přesto srozumitelné tempo řeči malých dětí, u starších ratolestí volí jiný způsob mluvy, plynně přechází z dětského tempa do „dospěláckého“ a odlišuje pohlaví ne hlasem, ale chováním. Neméně úžasná je v audioknize i Veronika Kubařová, které bylo svěřeno čmuchadlo. Díky ní malé zvířátko skutečně čmuchá, prská, vrčí, skuhrá, protahuje se, spí, vydává rozzlobené skřeky a mluví. Zatímco v  knize Bertíka jen nabádá a peskuje, v audioknize je skutečným Bertíkovým roztomilým parťákem, kterého si musí každý zamilovat. K nejzdařilejším momentům celé audioknihy rozhodně patří dialogy právě mezi Bertíkem a oním zvířátkem. Je poznat, že se Kubařová s Rumlem dobře znají, dokonale totiž na sebe při rozhovorech slyší.

Nebyl by to ovšem OneHotBook, aby své tituly stále nevylepšoval. Bertík se s čmuchadlem pokaždé setkává venku v přírodě, toto prostředí doprovázejí příslušné zvukové efekty – zpěv ptactva, šumění větru, a jiné. Když Bertík rozmlouvá v noci se svým kamarádem v lese, změní se ruchy na noční. Zvukové efekty jsou velmi dobře smíchány, vůbec neruší a báječně dotvářejí atmosféru. Posluchači také ocení, že jsou rozhovory ve stereu a to ne jen rozhozením kanálů, ale stereo je komplexní.

Nedílnou součástí audioknih tohoto vydavatele je i hudební složka. Ta je u všech dosavadních titulů OneHotBooku výborná, zde to ale platí dvojnásob. Zahajuje kapitoly, rozděluje jednotlivé scény tam, kde je to vhodné a při setkání Bertíka s čmuchadlem je využit tajuplný chvějící se tón. Ve skladbách uslyšíme například elektrickou kytaru, harfu či trubku. Různé zajímavé rytmy zajišťuje zřejmě syntetika, máme zde ale možnost uslyšet například i klasická dřívka.
 

OneHotBooku se podařilo vydat fantastický titul, kterému se nedá vůbec nic vytknout. Pokud tedy máte rádi zvířátka a dosud jste čmuchadlo na své cestě životem neměli možnost potkat, seznamte se s ním prostřednictvím této nahrávky, jejíž poslech vám zabere pouhé dvě a čtvrt hodiny. S Bertíkem a čmuchadlem si užijete spoustu legrace a třeba vám příběh dokáže i poradit.
audioknihu k recenzi poskytl OneHotBook