Zpět

Cesta k sobě

recenze, , 11.07.2023
Božidara
Chtěli byste být jako babi Boží? Možná. Nebo dost možná určitě. Božidara je za každých okolností svá - vždycky originální a nezávislá na mínění ostatních. Většinu situací, které k ní v životě přicházejí, řeší s nadhledem a rozhodně si nedělá hlavu s tím, co se má, anebo naopak nemá, když jí to nedává smysl. Proč taky? Život je tady a teď a je to prostě zkušenost, kterou si třeba ještě někdy v budoucnu zopakujeme. Může ale takhle žít i v situaci, kdy se k ní nečekaně přistěhuje sedmnáctiletá vnučka, která právě utekla od mámy?
Po úspěchu obou dílů Agnes (jejich recenze můžete najít zde a zde) se tentokrát Veronika Hurdová pustila do příběhu pro dospělé, který ale ve finále (podobně jako Agnes) opět cílí na všechny věkové generace vyjma menších dětí. Příběh o potřebě hledání sama sebe a nalezení vlastní cesty životem totiž nikdy nezestárne. Matka, dcera a babička. Tři generace žen, tři různé pohledy na život a spousta důvodů, proč si jen stěží mohou opravdu porozumět. Anebo ne? Najdou někdy ve vzájemných vztazích ztracenou rovnováhu, nebo se jejich cesty už nadobro rozdělí?

Jisté je, že každá z nich bude muset projít svou vlastní cestu, která ji chtě nechtě promění, a každá se bude muset podívat do vlastního nitra, co vlastně od života chce. Babi Boží, která je zdánlivě za všech okolností nad věcí, nevyjímaje. Jak už jsme u Veroniky Hurdové ostatně zvyklí, i v nejnovější audioknize najdeme zdánlivě jednoduchý příběh, za kterým se ale ukrývá spousta hlubokých myšlenek a pravd. A také spousta otázek, na které by si měl někdy v životě odpovědět každý z nás. Proč si lidé tak často nerozumí, i když se každý z nich snaží dát druhým jen to nejlepší? Kolik pravidel dáváme sami sobě jen proto, že si myslíme, že se něco nesmí? Jaký život chci vlastně žít? A umím vůbec pochopit, že jsme každý jiný a že je to tak vlastně v pořádku?

Ačkoliv je Božidara zatím suverénně nejdelší audioknihou Veroniky Hurdové (všeho všudy si užijete přes 19 hodin poslechu), nudit vás rozhodně nebude. Příběh má příjemný spád, jiskru, spoustu humorných situací i pestrou paletu emocí, které ve vás budou dále vyvolávat vaše vlastní. Dost možná vám totiž připomene i něco z vašeho vlastního života. Poslech si tak nejspíš rádi čas od času zastavíte, abyste se k některým pasážím mohli vrátit a vířící myšlenky v hlavě zpracovat. I tak se ale dostanete na jeho konec dřív, než byste si zřejmě přáli. Pokud potom zatoužíte po dalším příběhu, můžete se už teď těšit na právě rozepsaný román Bohumil, který Veronika Hurdová plánuje vydat na podzim.
 

Dosti náročná interpretace audioknihy byla tentokrát svěřena Valérii Zawadské a byla to opravdu skvělá volba. Její hlas dobře vystihuje všechny tři hlavní postavy i nespočet dalších, a to i přes to, jak moc jsou odlišné – sedmnáctiletou Rosie, která se ráda špičkuje se svou téměř šedesátiletou babičkou Božidarou i Růženčinu trochu suchopárnou matku Miladu. Doslova hlasovým pohlazením po duši jsou pak shrnutí s hlubšími myšlenkami, která následují po některých kapitolách a v audioknize představují příjemné zastavení v ději. Pokud se dokážete ztišit a na chvilku při jejich poslechu zavřít oči, získáte možná záhy pocit, že vás v nich Valérie Zawadská svým hlasem právě konejšivě objímá.