Zpět

Pražák v Novém Strašecí

recenze, , 17.03.2015
Dobrodružství Billa Madlafouska
Pravdomil – to je opravdu trest takhle se jmenovat! Zvlášť, když jste devítiletým žákem základní školy. No, jen si to představte: někam vejdete a chtějí po vás, abyste se s tímhle jménem uvedli... Pokaždé je to stejné – údiv a následný výbuch smíchu. Není tedy divu, že Pravdomil Madlafousek chce od ostatních, aby mu říkali Bill.
Bill žil se svými rodiči v Praze. Když se jim narodila sestřička Božetěcha – chudák holka, taky jí to potrefilo, přestěhovala se celá rodina ze stověžaté matičky do malého městečka Nové Strašecí. Hned první den v nové škole si náš hlavní hrdina našel nové kamarády – všežravého Bůčka, prakem střílející Madlu a málomluvného génia Bednu, kteří ho přibrali do party. Od toho památného dne pak spolu zažili řadu neuvěřitelných a veselých příhod.

Kniha Davida Laňky, Dobrodružství Billa Madlafouska, vyšla poprvé v roce 2010 v nakladatelství Čas. V únoru 2014 měla na stanicích Českého rozhlasu Dvojka a Rádio Junior premiéru stejnojmenná četba na pokračování. Dramaturgyně Zuzana Vojtíšková pečlivě vybrala spolu s autorem deset nejlepších kapitol. Kromě úvodních příběhů, potřebných pro pochopení děje, zde nechybí soutěž ve sběru, domácí úkol o pomáhání, tajné vykuřování, netradiční mikulášská nadílka, bobřík mlčení, patálie s pneumatikou či závěr školního roku. U tak kvalitní předlohy nesmí chybět zkušený režisér – tím se stala posluchačům rádia velmi dobře známá Natália Deáková.

Billem Madlafouskem se na chvíli stal Oldřich Kaiser. Už jen takto napsané interpretovo jméno audioknižní fanoušky zcela jistě potěší. Kaiser se dokázal celou svou duší vtělit do malého kluka – devítiletého chlapce v jeho podání máte doslova před sebou. Oldův Bill se ve vyprávění dětsky trhaně vyjadřuje a s roztomilou naivitou přemýšlí o věcech, kterým nerozumí. Stejně jsou na tom i další členové party a jejich spolužáci. Mezi Kaiserovy speciality patří mistrovské měnění hlasů. I zde se dobře osvědčilo. Objevují se tu známé hlasy autoritativních dospělých, důchodců či teenagerů, ale zároveň s nimi přichází i spousta nových barev.
 

Pro znalce dětských rozhlasových četeb je však jistým zklamáním hudební složka. Velké množství použitých předělů se objevilo už dříve v řadě rozhlasových děl, totéž platí i o ústřední melodii. Nicméně i tyto známé skladby zde dobře plní svůj úkol a ozvou se vždy na tom správném místě.

Součástí každého rozhlasového pokračování byl kratičký úvod o tom, že si Bill píše deník. I když jednotlivá vyprávění na sebe víceméně nenavazují, nepravidelný posluchač Klubu Rádia Junior se tak v ději rychle zorientoval. Zhruba po roce od premiéry přichází Radioservis s touto četbou na audioknižní trh. Na dvou CD si můžete poslechnout všech deset namluvených příběhů. Vydavatelství ponechalo výše zmíněný úvod pouze v první části, ve zbývajících ho kvůli souvislému přehrávání nenajdete.

Máte-li rádi Steklačova Boříka, Deník malého poseroutky, Mikulášovy patálie nebo třeba Děti z Bullerbynu, pak je Laňkův Madlafousek určen přímo pro vás.