Zpět

Prďáckej Nesbø

recenze, , 23.06.2014
Doktor Proktor a prdicí prášek
Produkce vydavatelství OneHotBook se dosud soustředila výhradně na dospělého posluchače. Není divu - trh s audioknihami pro děti a mládež je u nás docela slušně saturován, zejména uvážíme-li bohaté archivy Českého rozhlasu nebo Supraphonu. Spolu s novými nahrávkami menších vydavatelů se v příslušné kategorii Ceny Audiokniha roku 2013 sešlo celkem dvacet osm nominací a to zdaleka nejsou všechny loni vydané tituly. V takovém množství lze jen těžko najít mezírku, kam by se jakákoliv další dětská audiokniha nejen vešla, ale především zcela nezapadla. Pokud ale máte předlohu, která je v rámci dětské literatury dostatečně originální a za kterou navíc stojí autor zvučného jména, je vaše pozice o něco zajímavější. Obě tyto podmínky může OneHotBook splnit.
Na CD a prostřednictvím on-line služeb lze nyní pořídit audioknihu Doktor Proktor a prdicí prášek - první ze série dětských knih o bláznivém vynálezci, minichlapci Bulíkovi a jeho kamarádce Líze. Dostatečně výbušný název svědčí o tom, že rozhodně nepůjde o poslech, při němž se vaše děti naučí pomáhat slabým, mluvit pravdu a házet zlaté rybky zpět do vody - to všechno se u nich už předpokládá. Doktor Proktor a prdicí prášek je zábavný příběh plný humoru a akce. Ostatně jeho autorem je Jo Nesbø - spisovatel, který si své renomé vydobyl především řadou případů detektiva Harryho Holea. Stejně jako holeovky, jsou i proktorovky našlapány dějem, slovy a vtipnými situacemi. Násilí, alkohol a vulgarismy jsou v příbězích o doktoru Proktorovi nahrazeny prděním, bláznivými nápady, chechtáním, prděním, zvířaty, jejichž existenci byste si raději nepřáli, prděním, šílenými vynálezy a v neposlední řadě prděním.

Nesbø umí napsat postavy tak, aby byly zároveň přirozené a zároveň nevyzpytatelné, rozhodně ale výrazné. I přes zjednodušení pro dětského čtenáře to dokázal i v Doktoru Proktorovi a prdicím prášku. Vedle roztržitého vynálezce a malinkatého kluka Bulíka s ohnivými vlasy působí možná Líza jako studený čumák, ale i ona umí s přehledem držet krok se ztřeštěnými nápady svých kamarádů. Také další obyvatelé Osla, kde se příběh odehrává - Truls a Trym Tránovi, jejich otec, učitelka Strobeová či dirigent Madsen - jsou jedinečné charaktery. Nemluvě o tvorech žijících v kanalizaci. Všechny tyto postavy dokáží tím co říkají, jak mluví a co dělají, dokonale pracovat se čtenářovou pozorností, takže přečíst celou knihu na jeden zátah není nic nemožného.

Obdobně pochvalně lze psát i o audioknižní verzi. Také ona vás nepustí a díky čtyř a půl hodinové délce ji lze poslechnout třeba nadvakrát při dlouhé cestě autem. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má David Novotný, který jazykově složitý text dokázal přečíst bez větších zaškobrtnutí. Zajímavé je sledovat, jak se vypořádal s vadou řeči samotného Proktora, kterému Nesbø přiřknul ráčkování “jako špatně promazaná sekačka na trávu”. David Novotný se naštěstí nesnažil naplnit toto nelehké zadání za každou cenu, díky čemuž je jeho doktor přirozený... no, spíš přirozeně prdlý. Jako bonus ovšem sám interpret přidává nejrůznější smíchy, chechoty a jiné zvuky, které zase nedokáže napsat Nesbø, takže se oba velmi dobře doplňují a výsledkem je tvar, který spolehlivě drží pohromadě.

Důležitou audioknižní složkou je hudba a v případě titulů pro děti a mládež to platí dvojnásob. Doktoru Proktorovi a prdicímu prášku se dostaly převážně vzdušné skladby s převahou žesťových nástrojů, sem tam s úderem bicích. Spolu s tématickými zvukovými efekty - OneHotBook cudně sáhlo raději k ucházejícím balonkům než k živým hercům - výborně podporují tempo celé audioknihy. Nutno pochválit i zvukařský nápad s rozkolísanou hudební produkcí dølgenského školního orchestru.
 

Doktor Proktor a prdicí prášek je určen spíše odrostlejším dětem, než těm nejmenším. Radost ovšem dokáže udělat i dospělým, kteří v něm najdou Nesbøho humor a košatý jazyk (v překladu Jiřího Vyorálka). Knižní předloha, kterou u nás vydala JOTA, je protkána původními ilustracemi Pera Dybviga, které si v originalitě s příběhem v ničem nezadají. Audiokniha proti tomu nabízí výborný přednes Davida Novotného a velmi povedenou hudbu. Pokud uvážíme i filmovou podobu, která zatím není v české distribuci, nabízí se hned tři zážitky - čtenářský, posluchačský a divácký. To jsou jednoduché počty!