Zpět

Dokumentární audiorekonstrukce vraždy ve třiadvaceti dnech

recenze, , 27.01.2022
Agent
V listopadu loňského roku přišla Audiotéka s velice zajímavým a poměrně unikátním projektem Agent, který mapoval posledních dvacet tři dní Alexandra Litviněnka, od jehož smrti v tu dobu právě uběhlo patnáct let.
Za celým projektem autorsky (s přispěním Karla Kratochvíla a Petra Erbese) a režijně stojí Jiří Havelka, který v současnosti bezesporu patří k nejvýraznějším českým divadelníkům. Postupně se ale ukazuje, že Havelka jako autor má co říci i na poli čistě auditivním – vzpomeňme na jeho Vlastníky (režie: Natália Deáková), kteří zabodovali v cenách Audiokniha roku, či na jeho rozhlasovou „talkshow“ Spolu je nám dobře aneb Obývačka, která rozvíjí fiktivní realitu současného Československa a ve které se známé osobnosti vystupující sami za sebe zamýšlí nad tím, co by bylo jinak, kdyby se Československo v roce 1993 rozdělilo.
 
Havelka ve svých projektech rád posouvá hranice určitých žánrů a dramatické útvary buduje na půdorysu jiných často publicistických útvarů (např. beseda). Stejně je tomu i u audioknihy Agent, která má dokumentární podobu. Autor ctí formální stránku dokumentu a celý seriál konstruuje zejména z útržků rozhovorů zainteresovaných osob s vyšetřovatelem. Ty doplňují dialogy mezi agentem a jeho manželkou, přáteli či lékaři, retrospektivy a doplňující odosobněný komentář Pozorovatele v podání Radúze Máchy. Právě ten dodává celému seriálu i po obsahové stránce punc dokumentárnosti, zasazuje děj časově i místně a zejména podává rozšiřující informace o zainteresovaných osobách.
 
Nutno podotknout, že Jiří Havelka se tématu otravy Alexandra Litviněnka nevěnuje poprvé. V roce 2017 připravil s herci Dejvického divadla, z nichž většina účinkuje i v audioknize Agent, divadelní hru Vražda krále Gonzaga. Přestože je dílo lehce inspirováno Shakespearovým Hamletem, odtud ostatně pochází i název, pojednává hra ve své druhé části o Litviněnkově zavraždění a funguje na de facto stejném půdorysu jako Agent. V audioknize však Havelka tento autorský přístup dovedl k dokonalosti, při čemž se v tomto případě jen potvrzuje, že stejné téma, respektive dílo může mít v auditivní podobě mnohem větší účinek.
 
Do titulní role obsadil režisér Havelka Jaroslava Plesla, který podal nadmíru sugestivní a zároveň velice přesvědčivý výkon. Plesl to skutečně neměl jednoduché – na rozdíl od ostatních prošla jeho postava drastickým vývojem, který se samozřejmě propsal i do hlasu interpreta. Pleslovi se skvěle podařilo hlasově ztvárnit postupnou zkázu člověka, který dlouze umírá na otravu i se všemi záblesky naděje a následnými zhoršeními. Herec navíc naprosto přesně dokázal vystihnout ztrátu schopnosti mluvit, kterou agentovi způsobily ukrutné bolesti. I v těchto závěrečných pasážích byl Plesl přirozený a přispěl k už tak velice realistickému dokumentárnímu dojmu. Také další herci (jmenovitě například: Klára Melíšková, Ivan Trojan, Martin Myšička či Jiří Vyorálek) jsou ve svých promluvách velice přirození. Lehce odosobněný styl, díky kterému interpreti své postavy příliš neprožívají, je obrovskou devízou tohoto audio seriálu, který si po právu říká dokumentární rekonstrukce.

 


Výtku můžeme směřovat snad jen ke koncepci zvukových předělů. Každý z dílů, které Audiotéka v době vydání uvolňovala postupně, je opatřen zajímavou a střihově podařenou znělkou vytvořenou ze záznamů skutečných promluv Litviněnka a dalších zainteresovaných osob. Ve chvíli, kdy audioknihu posloucháte jako komplet, je ovšem znělka poněkud na obtíž – při 4 hodiny a 17 minut dlouhé audioknize totiž zazní třiadvacetkrát, tedy zhruba každých deset minut. Co je ale naopak velice příjemné, jsou závěrečné titulky, ve kterých zazní jména všech tvůrců a interpretů. Bohužel téměř žádný vydavatel takto detailní není a omezuje se pouze na interpreta, případně na režiséra. Je škoda, že podrobné informace o tvůrčím týmu nejsou povinnou součástí informací o audioknihách alespoň na webových stránkách vydavatelů.