Zpět

Fotbaloví detektivové

recenze, , 05.08.2020
Fotbaláci: Záhada usínajících rozhodčích
I když mají děti přes prázdniny jistě řadu jiných zájmů, mohou si vyšetřit alespoň chvilku pro dobrou, trochu napínavou audioknihu ze sportovního prostředí. Vydavatelství Tympanum pro ně totiž připravilo zvukovou podobu prvního dílu španělského bestselleru Fotbaláci, Záhada usínajících rozhodčích.
Školní tým malého fotbalu v městečku Soto Alto sice hraje s radostí, výsledkově se mu ale příliš nedaří a je na pokraji sestupu do nižší ligy. Stane-li se tak, hrozí fotbalovému družstvu úplné zrušení. Při rozhodujících zápasech sezóny ovšem snažení trenérů i hráčů naruší nevysvětlitelná záhada – na začátku druhého poločasu usne přímo uprostřed hřiště ten nejdůležitější – rozhodčí.

Hned z počátku je třeba zmínit, že úvodní pomalejší tempo vyprávění počítá s výstavbou několikadílné série (která se ve své domovině dočkala už i filmové verze). Autor Roberto Santiago totiž čtenáře a posluchače nechává, aby se seznámili s hlavním hrdinou (vypravěčem příběhu Franciscem) i s ostatními členy party (kamarád Camuňas, kráska Helena a další) i celým městečkem, podobně jako například v sérii o Mikulášovi. K titulní záhadě tak vlastně dojde až kolem druhé čtvrtiny stopáže audioknihy přesahující lehce čtyři hodinky.
 

Náhle jsou pak velmi rychle rozvinuty hned tři linie. První je ta sportovní, kdy si vás týmový duch Fotbaláků okamžitě získá tak, že mu v posledních minutách audioknihy budete nadšeně držet palce. Detektivní pátrání je samozřejmě notně prošpikováno laskavým humorem a příjemnými eskapádami. A ve finále si sami vzpomenete na svoje první lásky a jakkoli může být optika jedenáctiletého školáka vnímána jako dětinská, možná zjistíte, že některé vztahové záležitosti zůstávají neměnné i v dospělosti.
 
S Fotbaláky se hlasově skamarádil Martin Písařík. Všechny výše uvedené linie se díky jeho interpretaci bez problémů snoubí – s chutí rozehrává nadšení i rozpaky z prvních lásek a zvládne skoro až zárubovsky prožít výkřik „Góóóól“. Možná by snad pro lepší vtažení do děje (například u telefonního záznamníku) byla vhodná výpomoc zvukových efektů, režisér audioknihy Pavel Štěpánek se ale rozhodl nechat vše jen na interpretovi. Nevadí – i v této herecké disciplíně lze Písaříkovi bez váhání udělit jedničku.

Přestože můžeme děj prvních Fotbaláků označit za strhující, chybí v něm nějaká vděčná skutečně zapamatovatelná postava, která by život v partě občas okořenila nějakou dobrou hláškou. Martin Písařík se sice mohl herecky vyřádit alespoň na postavách epizodních, ani těch však v příběhu není nijak velké množství.

Hudební předěly Maria Buzziho v sobě mají slušnou dávku euforie fotbalového stadionu a samozřejmě i špetičku španělského temperamentu.

Jelikož je z Fotbaláků už knižní trilogie a vzhledem k tomu, že první Záhada usínajících rozhodčích obsahuje hezké dějové zaháčkování, můžeme se těšit, že vydání dalších dílů ve zvukové podobě na sebe nenechá dlouho čekat.