Zpět

Staňte se detektivem!

recenze, , 04.10.2015
Hříchy pro posluchače rozhlasu
Máte rádi detektivky? Pokud ano, tak vás určitě někdy napadlo, že byste se také mohli stát detektivy, protože díky svému důvtipu prokouknete pachatele už někdy ve třetí kapitole. Potom je pro vás jako stvořený rozhlasový cyklus Hříchy pro posluchače rozhlasu. Osmidílná nahrávka z roku 2010 se letos dostala do online distribuce Radiotéky a neměla by milovníkům kriminálních příběhů uniknout. Mimo jiné právě proto, že posluchače staví takřka přímo do role pátračů.
Ještě markantnějšího zapojení do děje se mohli dočkat posluchači během premiérového vysílání v roce 2011. Režisér Dušan Klein, který stojí za náměty jednotlivých příběhů, totiž využil principu, který se mu osvědčil před lety v televizním podání. V momentě, kdy byly předloženy všechny stopy a posluchač znal všechna vodítka k rozřešení, Klein příběh zastavil a vyzval detektivy-amatéry u přijímačů, aby prostřednictvím telefonické soutěže sdělili svou domněnku o tom, kdo a jak zločin spáchal. V momentě, kdy zaznělo správné řešení, byla soutěž ukončena, úspěšný řešitel odměněn a následně byl odvysílán zbytek příběhu s odhalením pachatele. V případě aktuálního vydání už pochopitelně nejde o soutěž, ale jen o procvičení důvtipu posluchačů. Stejně jako při premiéře hlas Dušana Kleina zastaví příběh v momentě, kdy jsou všechny klíčové indicie zveřejněny a poté následuje hudební předěl, při kterém si může každý v hlavě srovnat předložené stopy a tipnout pachatele, který je mu vzápětí odhalen. Pochopitelně je na každém, jestli příběh zastaví na delší čas a bude si nad řešením lámat hlavu, nebo zda si prostě vyslechne správné řešení z úst hereckých představitelů.

A jaké jsou tedy samotné Hříchy? Rozhodně nečekejte polovičaté krátké příběhy – naopak, každý z osmi dílů má zhruba hodinovou stopáž a bohaté herecké obsazení. Jde tedy o plnohodnotné rozhlasové detektivní hry, které lze poslouchat i opakovaně, i když už třeba pachatele znáte. Pojítkem jednotlivých částí je investigativní novinářka Denisa Králová, která se ve všech osmi příbězích zaplete do vyšetřování závažných zločinů. Ačkoliv jsou z ní policisté zpočátku spíše zděšení a nechtějí ji nechat vměšovat se do případů, nakonec je to vždycky ona, kdo pachatele odhalí. 
 

Posluchače jistě potěší, že si jednotlivé náměty příběhů nejsou podobné, střídají se nejen typy a provedení zločinů, ale i prostředí, ve kterých se odehrávají. Autoři se podle Kleinových námětů snažili napsat příběhy svěží, současné a napínavé, což se podařilo. Nedílnou součástí rozhlasové dramatizace jsou pochopitelně její herečtí představitelé. Režisér Ondřej Kepka je volil opravdu pečlivě a v mnoha ohledech se zde setkáváme i s herci, kteří do rozhlasu často nezavítají. Jednotlivé role tak byly svěřeny jak zkušeným legendám, tak rozhlasovým nováčkům. Těšit se můžete například nejen na Vladimíra Brabce, Jaroslava Satoranského či Valérii Zawadskou, ale také na Jitku Čvančarovou, Sabinu Laurinovou nebo Martina Donutila. Dalo by se říci, že výkony všech zúčastněných odpovídají vysokým nárokům, které na cyklus dozajista kladl nejen sám patron Dušan Klein, ale i režisér nahrávek Ondřej Kepka. Ten si ostatně sám zahrál jednu z hlavních rolí, konkrétně mladšího policistu, který sekunduje nadřízenému komisaři v podání Jiřího Štěpničky. Ústřední úlohy reportérů pak připadly Daně Černé a Jiřímu Dvořákovi.

Pokud se necháte zlákat k tomu, abyste si Hříchy pro posluchače rozhlasu z Radiotéky stáhli, možná vás zamrzí, že nejsou k dispozici v uceleném kompletu, ale že je nutné si každý z dílů zakoupit zvlášť bez množstevní slevy. Jestliže vás to neodradí, užijete si osm plnohodnotných dramatických příběhů s propracovanou zvukovou koláží a příjemnými hereckými projevy.