Zpět

Jirkovy neplechy pobaví nejen děti

recenze, , 11.06.2024
Jirka postrach rodiny
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes baví děti i jejich rodiče.
Od prvního vydání ve Velké Británii uplynulo už více než sto let. Vzhledem k povaze knih, jež mají schopnost zaujmout široké čtenářské spektrum, je překvapivé, že s audiální verzí přišlo teprve až letos vydavatelství Tympanum. To pro zvukové zpracování zvolilo výběr Jirkových příhod vydaných v roce 2002 v BB Artu pod názvem Jirka postrach rodiny. Konkrétně jde o devět veselých příběhů (Jirka léčí, Psanci, Šereda, Mluvnický jev, Rytíř ve zbrani, Jirkův koníček, Pomsta, Jirka v bílém saténu a Sok) líčících nezbedy jednoho britského kluka. Jirka je totiž gejzír ztřeštěných nápadů, které vynikají zejména v kontrastu s uměřenou anglickou společností. Jeho lumpárnám se nahlas zasmějí i dospělí a mohou se tak díky nim vrátit do dětských let.

Režie audiálního zpracování se pro Tympanum ujal zkušený Jan Rimon, který si byl velmi dobře vědom toho, že interpretace audioknih pro děti je velice záludná disciplína. Mnoho narátorů ve snaze zaujmout malé posluchače totiž sklouzává k přehrávání a křečovitosti. To ale neplatí pro Davida Novotného, který v poslední době exceluje jak v audioknihách pro dospělé (vzpomeňme například na jeho vynikající interpretaci Mechanického pomeranče z roku 2022, kterou od Tympana převzal do vysílání také Český rozhlas), tak i v audioknihách pro děti. Režisér Rimon vedl Novotného k co nejživějšímu projevu, ovšem v mezích uvěřitelnosti.
 

Novotný využil celou škálu hlasových prostředků od naivity přes „vyčůranost“ až po náznak jisté dospělosti. Umně také pracuje s tempem, které přizpůsobuje ději. Nejvíce si však herec užil pasáže, ve kterých popisuje nejrůznější Jirkovy vylomeniny. Ty vypráví s opravdovým potěšením, jako by je toužil sám zažít, k čemuž vlastně láká i malé posluchače. Geniální je v tomto ohledu zejména interpretace tajné návštěvy Jirkových spolužáků, když doma nebyli jeho rodiče. Novotný celou situaci (a samozřejmě nejen tu) vykresluje natolik sugestivně, že se posluchačům vše odehrává před očima, aniž by museli vyvinout větší námahu.

Audiokniha Jirka postrach rodiny má velkou šanci zaujmout v dnešní uspěchané době děti trochu jiným způsobem, než je sledování televize či videí na YouTube. Má potenciál vzbudit v dětech zájem o dobrodružství venku, což nejen před nadcházejícím létem nemusí být na škodu. Zároveň příběh ukazuje důležitost přátelství mezi dětmi různého věku a různého pohlaví. Audioknižní zpracování je také ideální ke společnému poslechu s dětmi, protože můžete zavzpomínat na svoje dětská léta. Jen pozor, aby si Vaše děti nevzaly z Jirky příklad! Skvělá interpretace k tomu totiž přímo vybízí.