Zpět

Historky z hereckého podsvětí

recenze, , 12.01.2017
Kafe a cigárko
Předvánoční čas bývá na audioknižní novinky tradičně velmi bohatý. Důvodem je samozřejmě, podobně jako u jakéhokoliv jiného obchodního artiklu, slibný komerční dopad blížících se svátků, troufám si ale bláhově věřit, že právě u knih a audioknih je záměr vydavatele ještě jiný – saturovat dychtivé čtenáře a posluchače pro nadcházející dny volna, klidu a míru novými literárními a auditivními zážitky. Jedním z mnoha v tento požehnaný čas vydaných titulů je Kafe a cigárko – zvuková podoba knihy sebraných blogových zápisků herečky Marie Doležalové, kterou v listopadu vydalo Tympanum.
Hvězda Marie Doležalové je aktuálně ve fázi největšího lesku. Mamutí zásluhu na tom jistě má účast (a vítězství) v populární televizní show StarDance. Čtenáři ale vědí, že ještě před ní mladá herečka získala cenu Magnezia Litera za svůj blog Kafe a cigárko, který od léta 2014 psala. Zaslouženě – do blogové sféry tehdy vnesla čtivost, vtip, a sdělení, a atraktivní témata čerpající z herecké profese, která je snad od nepaměti nekonečným zdrojem humorných historek, zaručovala úspěch. Oceněný blog dostal v roce 2015 knižní a o rok později tedy i naši audioknižní podobu.

A jak jinak než ve formě autorské četby – jedné z nejošemetnějších audioknižních disciplín. Kolikrát jsme už mohli slyšet nezdařené pokusy autorů přenést své texty na zvukové médium prostřednictvím vlastního hlasu? A kolikrát je asi ještě uslyšíme? Přesvědčení, že nahrávání ve studiu je totéž co autorské čtení před živým publikem mezi mnoha spisovateli (a bohužel i vydavateli) stále žije. Ne každý je Svěrákem či Goldflamem, aby dokázal vlastní text interpretovat tak, aby nepůsobil amatérsky a křečovitě. Jiná situace ale samozřejmě nastává, píše-li autor sám o sobě, neskryt za románovými postavami či spisovatelskými licencemi. A to je i případ Marie Doležalové. Její zápisky čtené jinou herečkou by ztratily vše ze své autentičnosti, nehledě na to, že by to byla vzhledem k povaze textů volba nadmíru paradoxní. Výběr interpreta audioknihy Kafe a cigárko byl tedy jasný a nezbývalo než doufat, že se autorka s četbou vypořádá se ctí.
 

Nyní už víme, že se žádný debakl nekonal, i když výkon Marie Doležalové alespoň v první polovině audioknihy nelze ohodnotit plným počtem bodů. Jako herečka sice bravurně zvládla všechny dialogy i promluvy jiných postav, ovšem v partech, kde mluví sama za sebe, jako vypravěčka, je její projev velmi nejistý. Postupem času se však i tato poloha změní v hraní sebe sama, takže závěr audioknihy už působí naprosto uvolněně a profesionálně. Uznání zde patří režiséru nahrávky Zdeňku Duškovi, který nakonec dokázal z Doležalové vytáhnout plný výkon.
  
Forma krátkých zápisků je velmi vhodná pro občasný poslech, a má tu výhodu, že nestihne nudit. V audioknize k tomu přispívají i hudební předěly, které zkomponovala a spolu s dalšími hudebníky nahrála Vladivojna La Chia. Jsou krátké, přesto nápadité a originální se společným hudebním motivem. Na něm ostatně stojí i závěrečná píseň složená rovněž přímo pro audioknihu.

Dalším bonusem je grafická podoba audioknihy – Tympanum protentokrát opustilo svůj obvyklý formát na výšku a přiblížilo se tak alespoň trošku podélnému formátu knihy. Digipack je doplněn vloženým osmistránkovým bookletem s komiksem, či spíše obrázkovým příběhem z dílny Jana Hofmana, který, jak jinak než vtipnou formou, popisuje nelehkou práci ve studiu. Posluchači, kteří dávají přednost klasickému CD před downloadem, tak tentokrát obdrží něco navíc.

V neposlední řadě se sluší zmínit, že dvacetikoruna z každé audioknihy putuje na sbírku Pomozte dětem, jejíž patronkou Marie Doležalová je. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným?