Zpět

Když mrtví promlouvají

recenze, , 29.11.2021
Později
Jamie Conklin by mohl vést běžný život newyorského školáka. Chodil by do školy, hltal čínská jídla, hrál si s autíčky. To by ale nesměl být obdařen jistou zvláštní schopností. Jamie totiž vidí mrtvé lidi. Svěří se s tím své mamince, ta mu ale zpočátku nevěří a pochybuje o jeho duševním zdraví. Jamie ale brzy využije svého nadání, aby jí pomohl ze svízelné situace. Co jiného jí pak zbyde, než se smířit s tím, že její syn není jako ostatní děti, ačkoliv ji toto pomyšlení trochu děsí? Samotného Jamieho ale jeho hovory s mrtvými zpočátku nijak zvlášť z míry nevyvádějí. Tedy až do chvíle, než má během policejní akce pomoci zachránit mnoho nevinných životů. Záhy na to totiž zjistí, že překročil jistou mez, za níž není bezpečné se vydat…
Později, nejnovější román amerického mistra hororu Stephena Kinga, přichází ve formě zápisků hlavního hrdiny. Ten nás díky nim provází od svého dětství až k rané dospělosti a popisuje své osudy, které do značné míry ovlivnila jeho prazvláštní schopnost. Ačkoliv by se mohlo z lehkého tónu prvních stránek příběhu zdát, že jeho život připomíná duchařskou komedii, sám Jamie své čtenáře ujišťuje, že jde o horor. Tak jednoznačné to ale není.
 
Později je psáno lehkou autorskou rukou a nejde zdaleka o tlustou bichli se složitě vystavěným prostředím a cizími světy. Tentokrát je King až nezvykle přímočarý, moc se nezabývá pozadím předkládaných nadpřirozených úkazů a raději vypráví příběh. Ale o to víc poutavě. Tu a tam si dovolí pomyslné zamrkání na čtenáře, a to v momentech když využívá motivů z jednoho ze svých předchozích příběhů a následně cituje sám sebe. Namísto temného napětí si tak pro čtenáře tentokrát připravil neotřelý, ale čtivý mix, v němž nechybí řádná porce humoru, duchařiny či hororových rekvizit, které by se vyjímaly i na filmovém plátně.
 
Namísto obrazu tu však máme auditivní podobu díla. Zvuková zpracování Kingových románů u nás vycházejí u vydavatelství OneHotBook a ani Později není výjimkou. Režisér Michal Bureš s hercem Michalem Zelenkou přetavili autorův nepříliš rozsáhlý příběh o zhruba třech stovkách stran do sedmihodinové nahrávky. Zelenkův mladistvý hlas zní nejčastěji z dětských nahrávek, na svém kontě má ale i spoluúčast ve vícehlasé audioknize na motivy jiného Kingova bestselleru To. Obavy, že by Později mohlo z jeho úst vyznívat jako příběh pro děti, proto nejsou na místě.
 

Herec se svým hlasem pracuje velmi zdatně a modeluje nejen vedlejší postavy, ale i samotného, postupem času dospívajícího Jamieho. Jinou polohu vyhradil pro hrdinovo já na počátku knihy, kdy teprve chodí do první třídy, vyspělejší hlas volí, když Jamie o několik let zestárne, a zcela dospěle zní jako vypravěč, kdy je protagonista příběhu již na prahu dospělosti. Hlasy mrtvých ztišuje Zelenka do mrazivého šepotu, působí zábavně během vtipkování dětského Jamieho se svojí mámou, ale poradí si i s ráznými hlasy policistů nebo se ztvárněním zfetované ženy. Pouze výslovností jistého Kingova dobře známého prvku se odlišuje od anglické výslovnosti známé z filmu, což mu ale posluchači nejspíše prominou. Audioknize samozřejmě nechybí ani hudební doprovod, v němž elektronické zvuky dokreslují povětšinou dominantní tóny kláves.
 
Později představuje v rámci Kingova díla lehce stravitelnou jednohubku, jejíž základ sice tvoří odlehčený, svižný příběh, v použitých ingrediencích ale nechybí ani hutnější příměs autorových dřívějších slavných děl. Nad temnými surovinami ale tentokrát převládla více než malá špetka nadhledu a humoru. Doporučeno servírovat začerstva a bez otálení.