Zpět

Když si Smrť vezme dovolenou

recenze, , 04.05.2020
Sekáč
Rumpál Žička měl už dávno umřít, ale nějak se mu nedaří. Mágové totiž mají jistou výsadu: Smrť si pro ně chodí osobně. Kam se ale ten vysoký hubený chlápek s kosou ztratil? A kdo je sakra Vilém Klika zvaný Vilík, který právě požádal o místo na farmě slečny Zahořalé?
Série Úžasná Zeměplocha britského autora Terryho Pratchetta bývá řazena do humorné fantasy. Jak jinak pojmenovat dílo, ve kterém se potkává spolek nemrtvých, který zahrnuje bojácného bubáka a vyděšeného bánší, a zástup rozjívených mágů neustále vykřikujících „Krleš!“? Pod touto obálkou jsou však Pratchettova díla hluboce filozofická a právě jedenáctá kniha této série se snaží poodhalit, co by se stalo, kdyby ze světa zmizela smrt. Pardon, Smrť.

OneHotBook audioknihou Sekáč rozjíždí další mikrosérii v rámci velké zeměplošské série. K čarodějkám v podání Zuzany Slavíkové a Hlídce převyprávěné Janem Zadražilem se tak přidává herec Divadla v Dlouhé, Jan Vondráček. Jméno této instituce zmiňuji zcela záměrně – právě zde totiž došlo k dnes již legendárnímu nastudování Soudných sester a Maškarády, jejíž derniéry se při své poslední návštěvě Česka sám Terry Pratchett zúčastnil. Jan Vondráček se tak může pochlubit tím, že se s oblíbeným autorem setkal osobně.
 

Smrť je pro Zeměplochu velmi významnou osobností, nebo přesněji řečeno antropomorfní personifikací. Jeho hlas duní, jeho hlas hřmí, jeho hlas je všude. A proto jej autor zdůraznil tím, že Smrť MLUVÍ KAPITÁLKAMI.

Napodobit tento atribut v audioknižní podobě není rozhodně nic snadného. Přesto v tomto případě nelze říct nic jiného, než ANO, TOHLE SE POVEDLO. Oba předešlí interpreti odvedli skvělé výkony, ale teprve v knize, kde Smrť hraje hlavní roli, dostal vypravěč dostatečný prostor pro vyjádření své smrťovitosti.

Vondráček lehce klouže mezi popisnými scénami, které dokreslují atmosféru Zeměplochy, poťouchlými rozhovory mágů na Neviditelné univerzitě a samozřejmě situacemi, které zahrnují Smr… Viléma Kliku. Říct, že je to krásné nebo příjemné, by nejspíš bylo příliš morbidní, ale když VONDRÁČEK TY KAPITÁLKY PROSTĚ DÁVÁ, stejně jako hlasy a akcenty dalších postav.
 
Připočtěte k tomu znělky, které na jednu stranu připomínají melodie předchozích audioknih v sérii, přitom ale přidávají jakousi zvrácenou posmrtnou estetiku, kapku té smrťovitosti, a dostanete tradičně pečlivě odvedenou práci na díle, které je na všech frontách vyráběno s láskou – od fanoušků pro fanoušky. Krleš!