Zpět

Proslulé záhady v novém balení

recenze, , 11.11.2022
Letní záhady
Audioknižní povídky jsou velmi žádaným artiklem – ocení je každý, kdo nemá čas poslouchat každý den a když, tak jen po omezený čas. Z tohoto důvodu se daří povídkovým antologiím, ať už fantastickým nebo z oblasti společenské prózy. Platí to i pro ty detektivní, mezi něž patří nejnovější výběr z kratších příběhů Agathy Christie Letní záhady.
Zatímco první ze série tematických povídkových výběrů s názvem Poslední seance se stále audioknižního zpracování nedočkala, následující Mrazivé vraždy – taktéž vydané nakladatelstvím Kalibr – se dočkaly audioknihy z kraje letošního roku. O devět měsíců později, poněkud s křížkem po funuse, ale stále ještě za hezkého počasí, pak vyšly Letní záhady. Taktéž coby vícehlasá četba, také ve vydavatelském labelu VOXI, taktéž natočené tvůrčím týmem vydavatelství AudioStory, který má s tvorbou audioknižních podob děl Agathy Christie mnohaleté zkušenosti.

Zatímco Poslední seance se opírala o motivy spiritismu či nadpřirozena a Mrazivé vraždy zase spojovalo období Vánoc, sněhu či dokonce přímo mrazu, Letní záhady – po vzoru předchozích výborů uvedené výňatkem z osobních vzpomínek samotné autorky – se soustředí na atmosféru horkých dní, případně nocí, dovolených a exotických krajů.


Dvanáct povídek s celkovou stopáží něco málo přes devět hodin poslechu načetli Zbyšek Horák, Růžena Merunková, Jaromír Meduna, Martin Písařík, Vojtěch Hájek, Andrea Elsnerová, Jitka Ježková, Petr Lněnička, Saša Rašilov a Otakar Brousek ml. Příběhy nás zavedou do Cornwallu, na Riviéru, do Apollónova chrámu, na loď plující po Nilu či do anglického venkovského sídla. Setkáme se s Herculem Poirotem, Tommym a Pentličkou, Slečnou Marplovou, Parkerem Pynem i záhadným panem Quinem a stejně jako povídky předchozích výborů také tyto již dříve vyšly v jiných povídkových souborech jako například Záhadný pan Quin (Harlekýnská ulička) nebo Poslední případy slečny Marplové (Krev na chodníku, Chrámek bohyně Astarté).


Můžeme se zde ale setkat s fenoménem, který je nejspíš na vzestupu, za což vděčíme vzrůstající frekvenci, s jakou vznikají audioknižní vydání, a tomu, kolik děl se ho v krátké době dočká. A totiž, že se v této antologii setkáme i s „remaky“. Například povídku Dobrodružství se záhadným cizincem s hlavními protagonisty Tommym a Pentličkou jsme už mohli slyšet – a to dokonce taktéž v polodramatizované verzi (Zločiny pro dva, Audiotéka 2021) – tentokrát ji však uslyšíme v novém obsazení. Podobně pak můžeme znát nahrávku povídky Krev na chodníku, kterou v roce 1994 pro rozhlas režíroval Petr Adler. Ve vícehlasé četbě tehdy účinkovali Josef Červinka, Hana Kofránková, Michal Pavlata a Viola Zinková v roli slečny Marplové. V roce 2022 tutéž povídku zvládly dvě ženy, Jitka Ježková v roli vypravěčky a coby Jane Marplová již tradičně promlouvá Růžena Merunková.
 


Je třeba vyzdvihnout, že tentokrát nedošlo k dřívějšímu zmatení, které navzdory hereckým kvalitám posluchači působilo načítání poirotovských povídek (vyprávěných kapitánem Hastingsem) hlasem Jaromíra Meduny, českého dabéra Poirota. Poirotovské povídky nyní čte zkušený Otakar Brousek mladší a poslech je tak mnohem přehlednější. Také díky tomu působí celý audioknižní povídkový soubor komplexnejším dojmem a nutno říci, že i zařazování vícehlasých nahrávek mezi jednohlasé četby mu svědčí stran dynamiky a pestrosti. Proč však na rozdíl od Mrazivých vražd postrádají Letní záhady jakoukoli audioknižní tiráž, to je záhadou největší. Posluchač se tak bohužel dozví jen jména autorky, herců a pěti překladatelek, už se ale (již tradičně) nedopátrá režie, autorství vynikající hudby ani roku vydání.