Zpět

Popelka vypráví

recenze, , 24.06.2013
Libuše Šafránková vypráví O Popelce a jiné pohádky
Audioknihy pro děti a mládež tvoří významnou množinu titulů, které u nás vychází. Dětský posluchač neuniká zájmu snad žádného vydavatele a tak se každoročně dočkáváme řady nových nahrávek. Vydavatelství Supraphon má navíc výhodu bohatého a kvalitního archivu, do něhož může čas od času sáhnout a nabídnout z něj něco mladým posluchačům. Taková je totiž výhoda audioknih - podobně jako například vážná hudba, nepodléhají ani ony módním trendům a, na rozdíl od produkce popových hvězdiček, je jejich hodnota stálá.
Tentokrát Supraphon shromáždil dříve vydané pohádky načtené Libuší Šafránkovou a vydal je v dubnu 2013 na čtyřech CD. Podobně to udělal například už v srpnu předešlého roku, když vyšla kolekce pohádek Zdeňka Svěráka. Narozdíl od ní je ale ta šafránkovská jednoznačně vyváženější. Zatímco Pohádky Zdeňka Svěráka obsahují vedle relativně nových nahrávek (Radovanovy radovánky) i několik velmi archivních ze šedesátých let (Tři auta, Krápník a Františka), pokrývají O Popelce a jiné pohádky produkci aktuálního tisíciletí. S jedinou výjimkou - tou je titulní pohádka, nahraná “už” v roce 1997.

Jediným nákupem posluchač získává více než čtyři hodiny pohádek, určených dětem různého věku. Ty úplně nejmenší zaujme povídání O zvědavém štěňátku a jeho pokračování Nové příběhy o zvědavém štěňátku. Šafránková velice mile a přirozeně interpretuje texty Ivy Hercíkové psané původně pro animované filmy (druhý nebyl nikdy realizován). Pokud máte možnost při poslechu listovat stejnojmennou knížkou s ilustracemi Zdeňka Milera, dostane se vám spojení poutavého textu, výtečného přednesu a dnes už klasických obrázků.

Větší děti, a možná dokonce spíše dospělé, osloví pohádky z knihy Tři tatínci a maminka. Ústřední postavou triptichu je jedna jediná maminka o jejíchž příhodách napsali Martin Reiner, Michal Viewegh a Pavel Šrut - každý po jednom příběhu. Také zde lze jen doporučit spojení poslechu s prohlížením knižní předlohy - její grafická úprava a ilustrace Galiny Miklínové jsou jedinečné, v audioknižní podobě bohužel nepředatelné.
 

Dvě pohádky z pera Evy Košlerové, Miminko a O lvíčkovi, vyšly v roce 2005 na albu Pohádky ze ZOO, načteném herci, kteří byli v té době kmotry mláďat narozených v pražské ZOO. Pro recenzovanou audioknihu byly vybrány pochopitelně jen ty, které (opět bravurně) převyprávěla Libuše Šafránková.

Závěrečná pohádka O Popelce, resp. Tři oříšky pro Popelku (proč ta změna názvu?), která dala celé kolekci jméno, je ve vztahu k Libuši Šafránkové stěžejní. Vychází ze stejnojmenného filmu, v němž Šafránková vstoupila do širokého povědomí diváků, a od jehož premiéry letos uplyne rovných čtyřicet let! Hudebními motivy na filmovou hudbu Karla Svobody doprovází její četbu Jiří Stivín.

Celá kolekce tvoří velmi příjemnou audioknihu. Libuše Šafránková dokazuje, že není jen výbornou filmovou herečkou, ale že dokáže skvěle pracovat s mluveným slovem. Její komediantství se zde uplatňuje v plné míře - pokud máte rádi audioknihy v interpretaci Báry Hrzánové nebo Petra Nárožného, jistě víte o čem mluvím.