Zpět

Mapování nevyjasněného zmizení

recenze, , 11.05.2021
Pohřešovaná
Výsledky cen Audiokniha roku 2020 ještě nejsou známy, pětice nominací však oznámeny byly. Kategorii nazvanou „Mluvené slovo mimo kategorie“ letos opanovaly počiny z tvůrčí dílny Audionautu. Jedním z nich je i podcast Pohřešovaná, který by neměl ujít vaší pozornosti i přes to, že ve výsledku nabízí spíše otázky než odpovědi.
Autorem Pohřešované je dnes osmatřicetiletý dokumentarista Petr Hátle, který se doposud věnoval převážně obrazovým dílům. Kvůli neochotě svědků vypovídat před kamerou zvolil spolu s kolegy ze svého tvůrčího týmu čistě zvukový formát – podcast. Tento pojem zjednodušeně řečeno znamená zvukový seriál, vycházející na internetu na pokračování. Pohřešovaná tak představuje původní, osmidílný dokument (autor později přidal ještě bonusový, devátý díl), v němž se Hátle coby dokumentarista-vypravěč vydává po stopách více než dvacet let starého případu nevyjasněného zmizení tehdy čtrnáctileté dívky Ivany Koškové. Ta vyrazila v podvečer 13. července 1997 na kole z rodných Příšovic do sousední obce, aby navštívila svou tetu. K ní ale nikdy nedorazila a její další osud zůstává neznámý.
 
Fenomén takzvaných true-crime podcastů odstartoval v aplikaci iTunes přes sedmi lety americký Serial, zabývající se patnáct let starou vraždou baltimorské středoškolačky. U nás se cestou investigativního seriálu vydala třeba Matematika zločinu. Hátle však jde spíše autorskou, více filozofickou cestou. Sbírá nejrůznější svědectví a vzpomínky Ivaniných příbuzných, spolužáků a dalších osob, které dívku znaly, a konfrontuje je s výpověďmi novinářky, sledující celý příběh od samého počátku, a líčením vyšetřování z pohledu do případu zapojených kriminalistů. Věnuje se jak zkoumání rodinného zázemí zmizelé dívky, tak jejím vztahům s okolím, prověřuje známé i veřejnosti dosud neznámé teorie o Ivanině osudu, včetně překvapivého a poněkud bizarního svědectví souseda rodiny Koškových, známého televizního jasnovidce a věštce, vystupujícího pod pseudonymem Vlastík Plamínek. Spolu s tím, jak se podcast chýlí ke svému konci, převažuje nad samotným pátráním po Ivaně vyšší rovina celého příběhu, snažící se o komplexnější zachycení toho, jaké škody napáchala tato tragédie na životech jejich blízkých.
 

Podcast Pohřešovaná je ale posluchačsky zajímavý nejen svým tématem, ale i samotným zpracováním. Ačkoliv jsou do něj přimíchány různé ruchy (zvonek kola, zvuk kroků, křik dětí na hřišti) a atmosférická hudba, nejvýraznější dojem zanechává samotná syrová autenticita rozhovorů. Ty zachycují subjektivní dojmy a pocity, které si mnohdy i protiřečí. Úkolem autora však nebylo dopátrat se jasné, jednoznačné odpovědi ale zachytit právě i nejednoznačnost, jak se na podobné události, navíc se značným časovým odstupem, dívají jednotliví aktéři příběhu. Na závěr jednotlivých částí umístil autor záměrně lákavé cliffhangery, lákající na to v poslechu pokračovat. Velmi pečlivě propracovanou dramaturgickou linku Kristiny Májové doplňuje nejen nápaditá zvuková složka podcastu, za níž byli zodpovědní Adam Levý a Vojtěch Knot. Na webu projektu se nachází i obsáhlý, graficky elegantně zpracovaný obrazový a textový bonusový materiál.