Zpět

Zlobení může být i veselé!

recenze, , 04.01.2016
Nezbedníci
Přestože má Martina Drijverová na svém kontě řadu velmi úspěšných knih pro děti, současný trh s mluveným slovem se jim příliš nevěnuje. Malým úlovkem je příběh Jak se naučit plavat z Hajajova seriálu Moura a Matylda v podání Jaroslavy Adamové, v digitálním prodeji je dnes i dvacet let stará nahrávka z produkce AudioStory, Letem pohádkovým světem. Vedle těchto titulů ovšem existují i další, dnes už nesehnatelné.
Sísa Kyselá je jednou z nejznámějších knížek Martiny Drijverové. Půvabné vyprávění o hledání přátelství dvou dětí se dočkalo několika knižních vydání a Supraphon ve svém archivu ukrývá i její zvukovou podobu ve špičkové interpretaci Václava Postráneckého z roku 1988. Za nejzásadnější zlom ve zpracování díla Martiny Drijverové do zvukové podoby můžeme označit edici Království pohádek, která za dobu své existence přinesla 150 překrásných audioknih. V letech 1997-2009 se každý měsíc objevilo v časopisu Méďa Pusík CD s pohádkou v podání předních interpretů. Edici se podařilo dětem představit díla nejvýznamnějších autorů – namátkou můžeme jmenovat Václava Čtvrtka, Karla Jaromíra Erbena, Boženu Němcovou, bratry Grimy, Hanse Christiana Andersena, Františka Nepila, Františka Hrubína, Marii Kubátovou, Jiřího Kahouna nebo právě také Martinu Drijverovou a její Kočku Mouru, Veverku Báru, Medvěda Péťu, Psa Jíru, či pohádky z celého světa.

Nezbedníci jsou nejnovějším přírůstkem do rodiny zvukových zpracování pohádek Martiny Drijverové. Jsou vyprávěním o nadměrně zlobivých chlapečcích. Jeden pořád někam lezl, druhý neustále něco sbíral a nic nedělal, třetí jedl jen sladkosti, čtvrtý ubližoval želvičce, pátému se nechtělo chodit, další ohryzával tužky a pastelky, jiný zase házel žvýkačky na zem... Takhle zlobí spousta dětí. Co ale s tím, když napomínání a vysvětlování nezabírá? Na to je jednoduchá odpověď: zlobidlům se to zkrátka nemusí vyplatit. A právě pro dvanáct takových nezbedů si Martina Drijverová připravila nečekané tresty – část dětí se v něco proměnila, někomu něco narostlo, jinému hořely útroby, jindy je zlozvyk vytrestal sám... Jak už to tak ale v pohádkách bývá, vždy to dobře dopadlo.

Vydavatelství Albatros se vedle knižní produkce tu a tam věnuje také audionahrávkám a v minulém roce jich vytvořilo hned několik. Nezbedníci – milé veselé příběhy Martiny Drijverové plné atraktivních témat, pohádkové poetiky a dá se říci, i nenásilné prevence, jsou jednou z nich a ukázaly se být ideálním titulem pro zvukové zpracování. Jednotlivé epizody totiž svou délkou a dějem dokáží udržet pozornost i menších posluchačů. Ke spolupráci byla přizvána režisérka a majitelka AudioStory Jindřiška Nováková. Po letech tak opět díky jejímu přispění vznikl další velmi povedený titul podle Martiny Drijverové.

K mikrofonu usedl Jan Dolanský s Lenkou Vlasákovou a jejich synkem Maxem. Lenka Vlasáková sice zpočátku se čtením bojovala, postupně se však stala Janu Dolanskému rovnocenným partnerem. Svým hravým přístupem si tak oba herci posluchače určitě získají. Max je pro zvukové Nezbedníky rovněž velmi důležitý. Pokaždé, když to totiž vypadá, že příběh skončí špatně, zazní doplňující otázky o tom, jestli je to konec a jestli se chlapeček napravil. Knížka si tak sama sobě odpovídá, v jejím zvukovém zpracování vzniká velmi přirozený rozhovor mezi dítětem a vypravěčem.
 

Hudební doprovod Jaromíra Klempíře jen potvrzuje veselost celého titulu. I když jsou skladby hrány na syntetické nástroje, přesto jsou to velmi kvalitní a „chytlavé“ melodie. Nezbedníkům se tedy dostalo pečlivé přípravy a nezbývá než jim popřát hodně štěstí u posluchačů. Snad se dočkáme i dalších titulů Martiny Drijverové – lumpačí přece i holčičky a tak co kdyby kvůli rovnoprávnosti vyšly i její Zlobilky?