Zpět

Ostrov Entry nebudete chtít opustit

recenze, Ivan Hladík, 01.06.2016
Ostrov Entry
Příběh plný propletených osudů, které z dávné historie směřují do současnosti a ke svému konci. Příběh, u kterého nebudete chtít, aby skončil, a zároveň budete toužit po odhalení všech souvislostí. Peter May ve své nejlepší formě. To je Ostrov Entry.
Svou detektivní trilogií z hebridských ostrovů (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky) se skotský autor Peter May nesmazatelně zařadil mezi nejpopulárnější autory i u českých čtenářů a posluchačů. I tentokrát přichází s příběhem tradičně plným barvitého vyprávění, napětí a osudů, které ožívají v ostrovním světě – tak blízké i vzdálené. Hlavní hrdina, detektiv Sime Mackenzie, momentálně tápe ve svém životě a tak mu práce na Magdaleniných ostrovech, kde došlo k vraždě jednoho z významných obyvatel, přichází vhod. Malý ostrov Entry je krutým činem zaskočen – tady se přece takové věci nedějí. Mrtvý, jistý pan Cowell, byl v noci zabit ve svém vlastním domě. Neměl nepřátele, takže jediným logickým podezřelým se stává jeho manželka, Kirsty Cowellová. Všichni jsou přesvědčeni, že je vinna. Vražda ze žárlivosti? Jenže když se Sim tváří v tvář potká s Kirsty, něco mu říká...

O tom, že May je výborným vypravěčem, není třeba debatovat. S lehkostí předkládá linky příběhu i tak uvěřitelné postavy, jako by čtenářům a posluchačům zručně dláždil chodník od kapitoly ke kapitole, od začátku ke konci. Dvěma dějovými linkami je provází přirozeně jako na nedělní procházce. Těmito přirovnáními chci zdůraznit jediné – s knihou se sžijete, bez jakékoliv křeče si budete každý další kousek užívat. Ostrov Entry nebudete chtít opustit – snad jedině k další Mayově knize.
 

Co se audioknižní podoby týká, vydavatelství OneHotBook opět naplnilo očekávání, která na ně nároční posluchači mají. Je nutno přiznat, že kniha si přímo říká o zvukovou podobu a v podání Jiřího Dvořáka se stává ještě lepší. Je znát, že Dvořák nečte Maye poprvé. Jeho pevný a přitom sametově vláčný hlas maluje dokonalou atmosféru příběhu. Vedený matadorkou audioknižní režie Jitkou Škápíkovou pořídil sobě i posluchačům další zářez na pažbě audioknih, které se poslouchají samy. Velmi samozřejmě působí i soundtrack. Všechny dílčí součásti vytvářejí titul, který vás doslova urve pro sebe a probudí touhu poslechnout si všechny ostatní knihy s Mayovými příběhy, pokud jste tak dosud neučinili.