Zpět

Pohádky, co říká pejsek

recenze, , 24.06.2014
Pejsek vypravuje
Jestliže platí, že audioknihu z velké části prodává jméno autora, je novinka od Tympana, Pejsek vypravuje, o tuto výhodu ochuzena. Troufám si tvrdit, že Josef Gloser je autorem pro většinu posluchačů neznámým. Ostatně pohádky o fence Džesince jsou jeho prvotinou, kterou napsal pro vlastní potěšení a pro své vnučky. O to příjemnější je zjištění, že audioknižní podoba jeho textů je dostatečně poutavým poslechem i pro jiné děti.
Pejsek vypravuje je dalším titulem z vlastní produkce vydavatelství Tympanum. Po řadě titulů z edice Načteno, jejichž technická i interpretační úroveň byla velmi kolísavá, se vydavatelství zaměřuje opět více na původní nahrávky. Je to jednoznačné plus pro posluchače a troufám si tvrdit, že i pro renomé vydavatele. Kvalitní zvuk, režijní vedení a interpretační výkon - to jsou podmínky, které není radno ošidit. V případě pohádek Josefa Glosera jsou všechny splněny - nahrávka byla pořízena ve studiu DAMU, režii měl zkušený Dimitrij Dudík a text výborně namluvila Jana Hermachová.

Audiokniha Pejsek vypravuje je svěžím a vtipným povídáním o všem možném ze psího, dětského i dospěláckého světa. Autor si nedělal zbytečně hlavu s celkovou koncepcí knihy, ale seskládal nejrůznější zážitky vlastního života s doslechnutými příběhy a přetransformoval je do psího vyprávění, což mu dovolilo podívat se na mnohé s nadhledem - v tomto případě spíše z podhledu. Gloserovy pohádky jsou často zábavné (Děti a štěňata), někdy poučné (Pohádka o dvou holčičkách), jindy moralizující (Jak jsme šli nakupovat do Eska), zřídka nechutné (Velká myš) a dokonce autoreflexní (O dědovi, jak ho vidím já). Je z nich cítit především radost ze života, jaký je. Autor pracuje s reálnými motivy, které dokáže podat s laskavostí a humorem.

Ostatně malý vtípek si neodpustil ani v jazykové úrovni svého textu a připravil pro malé posluchače hádanku s upravenými jmény. Děti tak při poslechu mohou přemýšlet, jak se skutečně jmenuje děda Osef, babička Onika, maminka Agda nebo tatínek Arek. Drobnost, která dokáže přidat všem příběhům na zajímavosti a ještě více upoutat pozornost posluchačů.

Hlas herečky Jany Hermachové, dostatečně známý z dabingu i z rozhlasu, se k psí vypravěčce Džesince hodí velmi dobře - dodává jí moudrost. Hermachová dokázala desítku příběhů odvyprávět dostatečně poutavě, takže ani rozsah téměř jedné a čtvrt hodiny není na překážku souvislému poslechu. K celkovému tempu audioknihy přispívá také předělová hudba Jana Koukala.

Pejsek vypravuje byl pro mne, který k audioknize přistupoval s počáteční nedůvěrou v neznámého autora, příjemným překvapením. Nejde sice o žádnou zásadní dětskou literaturu, ale pokud je posluchač ochoten přistoupit na autorovu hru a způsob vyprávění, budou se mu pohádky líbit. Projev Jany Hermachové je natolik přirozený, že po vás děti večer budou chtít pustit “ty pohádky, co říká pejsek.”