Zpět

Pohádky od W&V

recenze, , 20.10.2014
Proběhněte vrátky rovnou do pohádky
Vozy městské hromadné dopravy narvané dětskými kočárky, konvoje matek blokující provoz ulic, pořadníky pro vstup na dětská hřiště, přeplněné mateřské školy, tuny papírových plínek odvážených z naší země bůhví kam - a na tím vším audioknižní vydavatelé s neskrývanou touhou zbohatnout. Chrlí jednu dětskou audioknihu za druhou, rodiče tyto jejich produkty kupují jako šílení a zdá se, že stále nemají dost. Bankovní konta vydavatelů tloustnou a jejich majitelé se topí ve zlatě. Není divu, že se na tomto bezedném zdroji pohádkových příjmu snaží urvat něco pro sebe také pánové z vydavatelství Walker & Volf, kteří už dříve nechutně zbohatli na sci-fi a fantasy.
Podobné myšlenky možná proběhly hlavou všem, kteří v srpnu zaregistrovali zprávu, že Walker & Volf vydá titul s názvem Proběhněte vrátky rovnou do pohádky. Vydavatelství, které se zaměřuje na původní českou sci-fi a fantasy, najednou ohlásí dětskou audioknihu - co se to děje? Kdo sázel na recesistický vtípek pánů Walkera a Volfa byl nedlouho poté překvapen, když se audiokniha skutečně objevila v nabídce on-line prodejců.

Pokusme se tedy vše vysvětlit a uvést na pravou míru. Především to, že se zatím čeští audioknižní vydavatelé ve zlatě netopí (alespoň většina z nich) a že ani produkce dětských titulů to v nejbližší době nezmění. Důvodem, proč W&V vydali pohádky Lucie Fiony Šternerové, je jejich dřívější společná práce na akční sci-fi Líheň I - Smrt zrozená v Praze, kterou Lucie načetla. Tehdy zřejmě došlo k dohodě, že pod svou hlavičkou vydají W&V vybrané zvukové pohádky ze série Proběhněte vrátky rovnou do pohádky, kterou Lucie společně s členy divadla Dráček připravuje už od roku 2011.

Nejde tedy o nové nahrávky, ale o kompilát z osmadvaceti pohádek vydaných na CD, která jsou k objednání na stránkách pohadkyspisnickou.cz. Nyní vychází v on-line podobě šest z nich: Čarodějná škola, Hody hody doprovody, O bolavém zoubku, Uličnice opice, O papírovém drakovi a Medvědí vánoce. Sotva půlhodinové pohádky jsou hravé, plné písniček a je z nich cítit, že jsou zvukovou verzí své jevištní podoby. Lucie Šternerová si je v interpretaci stoprocentně jistá - vždyť se na pohádkách i písničkách autorsky podílela. Nemějte tedy obavy - podobně nevýrazného projevu, jaký zvolila ve zmiňované Líhni, se vaše děti nedočkají.

Lucie je ženou mnoha umění - z jejích webových stránek se můžete dozvědět, že je nejen herečkou, zpěvačkou, hudebnicí a výtvarnicí, ale také scenáristkou a moderátorkou a nabízí dokonce i výcvik psů. Těžko říci jak úspěšná je v každé z těchto profesí, herectví pro malého diváka či posluchače zvládá ale velmi dobře. Dokáže být dětem blízko nejen tématem pohádky a veselými písničkami, ale především právě provedením a interpretací. Lze předpokládat, že s podobným nasazením vystupuje i živě s divadlem Dráček.
 

Walker & Volf získali do svého portfolia velmi vydařený titul, přesto (či snad právě proto?) se k němu chovají poněkud macešsky - nijak výrazně ho nepropagují a ani na webu o něm není ani zmínka. Je to vzhledem k jejich zaměření a posluchačské základně pochopitelné, přesto by však bylo dobré vzít tuto jejich Popelku občas na ples. Nemá se totiž vůbec za co stydět - své cílové skupině má co nabídnout a technickým provedením předčí i své nevlastní sestry, původní tituly vydavatele, s velkým náskokem (nahrávky Proběhněte vrátky rovnou do pohádky byly pořízeny ve studiu proVox).

Produkce audioknih je během na dlouhou trať - návratnost investic u nebestsellerových titulů je dlouhá a pro dětské to platí dvojnásob. Přesto ale právě audioknihy pro děti nejvíce vychovávají posluchače, kteří v dospělosti nebudou váhat otevřít peněženku při nákupu. Není proto dobré zvukové knihy pro děti a mládež jakkoliv podceňovat či upozaďovat. Proběhněte vrátky rovnou do pohádky si to v žádném případě nezaslouží.