Zpět

Proč si nerozumíme?

recenze, Tereza Špetlíková, 07.06.2018
Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
Muž a žena. Žili spolu od pradávna a bez zásadnějších problémů plnili své role a naplňovali svá očekávání. Na zástupce obou pohlaví byly ovšem dříve kladeny jiné nároky, než je tomu dnes. K nejdramatičtějším změnám došlo v posledních generacích, což je také důvod, proč vztahy muže a ženy tak zásadně selhávají. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách?
Podle manželů Allana a Barbary Peasových je problém v tom, že muži a ženy jsou odlišné bytosti. Je moderní tvrdit, že jsme si všichni ve schopnostech rovni – dnešní společnost se snaží být genderově korektní a nabízet stejná pracovní místa (ideálně ve stejném procentuálním poměru) zástupcům obou pohlaví. Audiokniha Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách velmi zábavným způsobem poučuje o tom, proč je taková snaha nesmyslná, proč mezi jím a jí dochází ke komunikačním problémům a vzájemnému nepochopení. A také, že je nesprávné domnívat se, že ten druhý je snad úplně hloupý anebo že to všechno dělá schválně.

Řada zajímavých, někdy až úsměvných vědeckých výzkumů jednoznačně dokazuje, že čím víc je náš mozek ženský nebo naopak mužský, tím víc vynikáme v určitých činnostech. Ovlivňuje, zda jsme schopni dělat více věcí najednou, parkovat, naslouchat či dávat (nechtěné) rady. Audiokniha osvětlí odlišné fungování mužského a ženského mozku a snad tak posluchačům umožní vyvarovat se zbytečných problémů v partnerské komunikaci.

Audioknihu, kterou vydala v koprodukci vydavatelství Euromedia Group a Tympanum, čte herec Jan Kolařík, drobnější party v podobě doplňkových dialogů byly svěřeny Kateřině Veselé a Martinu Veselému. Hlavnímu interpretovi nelze nic vytknout: jeho velmi příjemný, hlubší hlas promlouvá s profesorským zaujetím po celou dobu více než devítihodinové přednášky. Kolařík si dává pozor na důraz u zajímavých částí a vemlouvavě přesvědčuje posluchače, že bez pozorného naslouchání je v partnerském životě zbytečně potká jen samé trápení. Jeho přednes umí vtáhnout natolik, až se podivíte, jak jste doposud mohli (možná dokonce s jistými úspěchy) vůbec fungovat v nějakém typu partnerských vztahů.

Výhrady lze mít k interpretaci dvojice herců Veselých, především k výkonu mužského zástupce. Zatímco jeho partnerka byla vcelku přesvědčivá a zhostila se svých rolí spíše dobře, Veselý působil ve svých partech často nejistě, v některých situacích dokonce až komicky. Nicméně pro potřeby demonstrace konkrétních situací to v rámci příběhu stačilo a audioknize to až tolik neublížilo.

Audioknihu Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách doplňuje hudební složka, jejímž autorem je skladatel Mario Buzzi. Hašteřivá melodie, ve které se vzájemně popichují vyšší s nižšími tóny v nevyzpytatelném tanci v performanci pravděpodobně fagotu, skvěle koresponduje s hlavním tématem audioknihy.