Zpět

Kniha, která vám zachrání život

recenze, , 01.01.2019
Proč spíme
Jakkoliv přehnaný se vám titul recenze může zdát, vězte, že tentokrát jsem si nadsázku odpustil. Walkerova publikace Proč spíme totiž pojednává natolik pečlivě o natolik stěžejním tématu, že vám život jistojistě ovlivní, a protože jde o spánek, může vám jej opravdu zachránit.
A ne, nemusíte se pokoušet několik dní nespat. Náš život je významným způsobem ohrožován dennodenně – každým zkráceným spánkem. Každým spánkem, kterému předchází některý ze zlozvyků (například koukání do displejů mobilního telefonu či tabletu), jež kvalitu spánku devastuje. Ti z vás, kteří už někdy zkoušeli svůj spánek měřit, vědí, že tento druh lidské činnosti není jen o tom, že si večer lehnete, usnete a ráno se probudíte (či se necháte vzbudit). Jde o složitý komplex pochodů a stavů, které mohou alespoň z části některá i snadno dostupná zařízení zachytit. A odkrýt vám, že ačkoliv si myslíte, že dobře spíte, mýlíte se.

Proč chtít zjistit opačnou pravdu? A proč vlastně číst či poslouchat knihu, která vás v každé z kapitol dost možná rozhodí a znervózní? Protože se s velkou pravděpodobností chcete cítit dobře. Protože vám s velkou pravděpodobností záleží na tom, abyste svou práci odváděli lépe (a rychleji). A protože se s velkou pravděpodobností chcete dožít vyššího věku, nebo přežít svou cestu autem z Prahy do Brna.
 

Matthew Walker odkrývá magický svět spánku s nebývalou podrobností. Pronikneme nejen do toho, jak se proměňuje v průběhu našeho dospívání a stáří, ale začneme mnohem více chápat jeho úlohu pro naše zdraví, resp. pro celé naše fungování. Walker neholduje sdělování frází a silných rad, i když i na ně dojde. Podstatná jsou pro něj fakta, výzkumy a zkušenosti. Předloží nám jich požehnaně. Díky nim například zjistíme, jak špatně je nastaveno školství a že by žáci neměli začínat s výukou dříve než v devět ráno. Taky se dost možná přestanete večer dívat na televizi. A asi i pít alkohol. No, vlastně asi změníte hodně věcí, protože si uvědomíte, jak moc je spánek důležitý a mocný, ale současně křehký.

Proč spíme je knihou, která by si zasloužila pevné místo na policích ve školách, ve firmách i v rodině. Bez špetky přehánění, je výjimečná. A jsem rád, že jsme se dočkali i její zvukové verze. Protože i Walkerův text je tím druhem textu, který si budete muset přečíst znovu. Ne že by byl tak složitý (naopak, je náramně čtivý), ale protože jde o natolik podstatnou dávku informací, že je třeba se k ní vrátit, aby naše (v pravém slova smyslu) proměna byla opravdu realizována, a to správným způsobem.

Načtení audioknihy se chopil Borek Kapitančik a nutno mu přiznat, že se dokáže držet žánru literatury faktu, aniž by současně přestal být poutavý a svým způsobem malinko naléhavý. A nutno přiznat i nakladatelství Jan Melvil Publishing, že se mu stále více daří v převodu knih do jejich zvukové verze. Uměl bych si sice představit, že by portfolio interpretů mohlo být větší, na druhou stranu ale díky za Kapitančika! Takhle se konečně dá literatura faktu od „Melvila“ náramně dobře poslouchat.